Hellp sendromunda perinatal ve maternal sonuçların değerlendirilmesi
- Tez No: 271742
- Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmada, HELLP sendromlu hastalarda insidans, komplikasyon, doğum şekli, tedavi modaliteleri ile maternal ve perinatal sonuçları etkileyen risk faktörlerini inceleyerek, ciddi maternal ve fetal morbidite komplikasyonları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Hastenemizde 2002 ve 2009 yılları arasında antenatal olarak; hemoliz,yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı nedeniyle HELLP sendromu tanısı alan 303 gebe incelenmiştir.Yaş, parite, gebelik haftası, klinik ve labaratuar bulguları gibi demografik veriler hasta dosyalarının taranması yoluyla elde edilmiştir.Bunun yanında doğum şekilleri, sezeryan endikasyonları, fetal ve maternal komplikasyonlar da incelenmiştir. Bulgular: En sık rastalanan komplikasyonlar; akut renal yetmezlik (25%) ve pulmoner komplikasyonlardı (25%). Vakaların 63 (%20.8) tanesi eklampsi nöbeti geçirmiş hastalardı. Maternal ölüm sayısı 4 (%1.4) olarak saptandı. Perinatal ölüm oranı ise %20.3 ?dü. İntraserebral kanama oranı; eklamptik gebelerde, eklamptik olmayanlara göre daha yüksekti (sırasıyla ,6.3% - 0.8%, P = 0.01; 4.8% - 0.4% P = 0.02). Çalışmamıza göre, trombosit sayısının > 50.000 mm³,maksimum AST değerinin > 150 IU/L ve maksimum LDH değerinin ? 1400 IU/L olması kötü maternal ve perinatal sonuçlar açısından bağımsız bir risk faktörü değildi. Sonuç: HELLP sendromu ciddi maternal ve fetal morbidite ve mortalite oranları ile seyreden gebeliğin en ciddi komplikasyonlarından biridir. Laboratuar parametreleri, HELLP sendromunda kötü neonatal ve maternal sonuçlar için bağımsız risk faktörü değildir. Hızlı ve doğru tanı ile etkin yönetim HELLP sendromunda prognozu belirleyen can alıcı noktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to determine the incidence, symptomatology, complications, mode of delivery, treatment modalities, and risk factors for maternal outcome and perinatal outcome in women with HELLP syndrome. Methods: A total of 303 pregnancies with hemolysis, elevated liver enzymes, and low platelet count (HELLP) syndrome diagnosed antenatally were reviewed between 2002 and 2009. Demographic data, including age, parity, gestational week, and clinical and laboratory findings were recorded from the medical files. In addition, delivery route, indications of cesarean section, and fetal and maternal complications were determined. Results: Acute renal failure (25%) and pulmonary complications (25%) were the most common complications. Eclampsia was present in 63 women with HELLP syndrome (20,8%). There were four maternal deaths (1.4%). The perinatal mortality rate was 20.3%. The percentages of intracerebral hemorrhage and maternal death were higher in the women with eclampsia than in those without (6.3% vs. 0.8%, P = 0.01; 4.8% vs. 0.4% P = 0.02, respectively). A nadir platelet count of ? 50000cells/mm³, peak serum AST > 150 IU/L, and peak serum LDH ? 1400 IU/L were not independent risk factors of an adverse outcome. Conclusion: We concluded that the incidence rates of serious maternal and fetal morbidities and mortalities are increased in HELLP syndrome. Laboratory parameters of HELLP syndrome are not independent risk factors for adverse neonatal-maternal outcome. Adequate and prompt diagnosis and management are crucial in patients with HELLP syndrome.