Preterm erken membran rüptürü olgularında amniyos sıvısı laktat düzeyinin kendiliğinden doğum eylemine girme ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
- Tez No: 271748
- Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: 24-34 . gebelik haftaları arasındaki PEMR olgularında amniyos sıvısı laktat düzeyinin kendiliğinden doğum eylemine girme ve neonatal sonuçlar ile ili?kisi olup olmadığını ara?tırmak.METOD: 24-34 gebelik haftaları arasındaki su geli?i yakınması olan tekil gebelere membran rüptürünü doğrulamak veya dı?lamak için spekulum muayenesi yapıldı. Membran rüptürü saptanan 73 olgu çalı?maya alındı. Laktat analizini yapmak için spekulum muayenesinde posterior fornikste biriken amniyotik sıvıda laktat konsantrasyonu, konsantrasyonu belirlemek için yalnızca 5 ? l sıvıya gereksinim duyan elektrokimyasal test çubuğu yöntemine sahip Lactate ProTM (Arkray Inc.,Kyoto,Japan) ile ölçüldü. Sonuçlar 60 saniye sonra alındı ve belirlenen sonuç izlemi yapan obstetrisyen tarafından kaydedildi. Spekulum muayenesinden sonra servikal açıklık değerlendirilerek kaydedildi. Çalı?maya alınan tüm gebeler ate?sizdi, temiz bir vaginal sıvıya sahipti ve herhangi bir enfeksiyon bulgusu yoktu. PEMR tanısı alan olgular hastaneye yatırıldı. Hastalara rutin ultrasonografi yapıldı. Amniyos sıvısı düzeyleri ve biyometrik ölçümleri kaydedildi. Rutin olarak hastalara hemogram, tam idrar tahlili ve C-reaktif protein düzeyi bakıldı. Tüm olgulara akciğer matürasyonu için 24 saat ara ile intramusküler olarak 12 mg betametazon yapıldı ve 48 saat süreyle nifedipin tokolizi uygulandı. Ayrıca, tüm olgulara koriyoamniyonit profilaksisi için 7 gün süreyle 500mg ampisilin verildi. Gebelik ya?ı ? 34 olana kadar izlem yönetimi uygulandı ve bu haftadan sonra 2 gün izlem uygulandıktan sonra doğum indüksiyonu planlandı. Enfeksiyon veya fetal distres bulguları olan gebeler hemen doğurtuldu. Doğum eyleminin aktif fazının ba?langıcı düzenli, ağrılı kontraksiyonlar ve servikal açıklığın ? 4cm olması olarak tanımlandı. Doğum sonrası tüm olguların neonatal sonuçlar kaydedildi.BULGULAR: Olguların ortalama ya?ı 25 (16?42 ya?) idi. Muayene sırasındaki ortalama gebelik ya?ı 32 hafta (25?34 hafta), doğuma kadar geçen süreyse ortalama 9.89 ? 12.75 gün idi (%95 GA 6.91 ? 12.86). Doğumdaki ortalama gebelik haftası ise 33 hafta olarak bulundu (26 ? 40 hafta). Olguların 42 tanesi (%57.5) vaginal, 31 tanesi (%42.5) ise sezaryen ile doğum yaptı.Doğum eyleminin 48 saat içinde ba?lamasını öngörmede en iyi kesme değeri 7 mmol/l idi (duyarlılık %92.3; özgüllük %36.6; pozitif LR 1.46; negatif LR 0.21), ancak eğrinin altında kalan alan anlamlı değildi (AUC= 0.56, %95 GA 0.44 ? 0.67; p= 0.380). Doğum eyleminin 7 gün içinde ba?lamasını öngörmede ise en iyi kesme değeri 8.1 mmol/l olarak saptandı (duyarlılık %68.1; özgüllük %57.7; pozitif LR 1.61; negatif LR 0.55), fakat eğrinin altında kalan alan anlamlı değildi (AUC= %59.5, %95 GA 0.47 ? 0.70; p= 0.196). Gravida, parite, laktat konsantrasyonu, maternal ya?, muayene sırasında gebelik haftası deği?ken olarak alındığında ise hem 48 saat ve 7 gün içinde kendiliğinden doğum eylemine girmede etkili olmadığı saptanmı?tır. Vaginal sıvıdaki laktat konsantrasyonuna göre ( ? 4.5 veya
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: To assess whether amnios fluid lactate concentrations are related with spontaneous onset of labor and neonatal outcomes between 24-34 gestational weeks.METHODS: A speculum examination among 24-34 weeks was performed in singleton pregnancies to confirm or exclude rupture of membrans.73 cases with confirmed rupture of membranes constitute our study group. Lactate concentrations were measured with LactateProTM (Arkray Inc., Kyoto, Japan), an electrochemical test strip method which needs only 5ml of AF, to analyze the lactate concentration collected in the speculum from the posterior fornix. The results were ready after 60 seconds and registered by the obstetrician. Cervical dilatation was also determined and registered in each case. No cases in the study had fever, and no a sign of infection. All cases were hospitalized and routine obstetric ultrasonography was performed. The amniotic fluid index and biometric measures were also registered in every case. Hemogram, urine analyses and C-reactive protein were measured regularly. 12 mg betamethasone IM was applied for lung maturation twice within 24 hours and additionally nifedipine tocolysis for 48 hours. All patients received for prevention to chorioamnionitis a prophylaxis dose of 500 mg ampisilin three times a day for 7 days. In cases with completed 34 weeks of gestation, the routine was 2 days of additional expectancy, and afterwards induction for labor was commenced. However, women were always induced or delivered if any sign of infection or fetal distress were found. Onset of active phase of labor was defined as regular, painful contractions and a cervical dilatation of ? 4 cm. For neonatal outcome and results, all cases and related results were registered after delivery.RESULTS: The median age of all cases were 25 years (between 16?42 years). Median gestational age at examination was 32 weeks (between 25?34 weeks of gestation), and median time between examination and spontaneous onset of labor was 9.89 ? 12.75 days (%95 GA 6.91 ? 12.86). Median gestational age at delivery was 33 weeks (between 26?40 weeks of gestation). 42 cases were delivered by spontaneously by vaginal route (%57.5), and in 31 cases cesarean section was chosen (%42.5). Lactate cut- off value for onset of labor within 48 hours was 7mmol/l (sensitivity %92.3, specificity %36.6; PLR 1.46; NLR 0.21); however, the area under curve was not significant (AUC=0.56, %95 GA 0.44?0.67; p= 0.380). Cut- off value for onset of labor within 48 hours was 8.1mmol/l (sensitivity %68.1; specificity %57.7; PLR 1.61; NLR 0.55); however, the area under curve was again not significant (AUC=%59.5, %95 GA 0.47?0.70; p= 0.196). Gravidity, parity, lactate concentration, maternal age, the gestational age at examination were not effective, either for a spontaneous onset of labor within 48 hours, nor within 7 days. According to the lactate concentration at vaginal fluid ( ? 4.5 or