Kronik Hepatit B'li hastaların tedavisinde Entekavir'in direnç ve entinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of resistance and eficacy of Entacavir in the treatment of chronic Hepatitis B patients
- Tez No: 271768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve AmaçÇalışmamızda Entekavir kullanan kronik hepatit B'li hastalarda viral supresyon oranlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve YöntemÇalışmamıza ETV kullanan 55 kronik hepatit B hastası dahil ettik. Hastalarda yaş, cinsiyet, tedavi öncesi HBeAg pozitifliği, ALT,AST,DNA,INR VE Plt düzeyini araştırdık. Başlangıç, 1. ay, 3. ay 6. ay ve 12. aydaki HBV DNA,ALT ve AST düzeylerini karşılaştırdık.BulgularETV tedavisi alan hastaların tedavi öncesi HBV DNA düzeyleri ile tedavinin 12. ayı, HBV DNA düzeyleri karşılaştırıldığında HBV DNA düşüş hızları arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı. Çalışmamızda tedavi öncesi hastaların 65.5% HBeAg'si negatif, 34.5% pozitifdi. HBeAg pozitif hastaların 12. ay takiplerinde HBeAg pozitif hasta oranlarının %34.5' ten %20'lere gerilediği saptandı. ETV alan hastaların tedavi öncesi , tedavinin 1. ayı, 3.ayı, 6.ayı ve 12. ayı ALT ve AST ortalamaları karşılaştırıldı.Başlangıç ve 12.
Özet (Çeviri)
AimIn our study, we aimed to compare the viral supression rates retrospectively in patients with chronic hepatitis B infection who received entecavir.Material and MethodWe included 55 patients with chronic hepatitis B infection on entecavir treatment in our study. We investigated age, gender, HBeAg positivity prior to the treatment, and levels of ALT, AST, HBV-DNA, INR and platelet count. We compared HBV-DNA, ALT and AST levels at 1., 3., 6. and 12. months.ResultsAs the levels of HBV-DNA prior to the treatment and at 12. month of the treatment in patients receiving entecavir were compared, there was a statistically significant difference between the decreasing rates of HBV-DNA. In our study, 65.5% of the patients were HBeAg negative and 34.5% were positive before the treatment. It was observed that the percentage of HBeAg positive patients declined from 34.5% to 20% at 12. month follow-up. Mean ALT and AST levels of entecavir receiving patients prior to the treatment, at 1., 3., 6. and 12. months were compared. A statistically significant difference was found when ALT and AST levels prior to the treatment and at 12.