Tip 2 Diabetes Mellituslu hastalarda serum ve göz içi adiponektin düzeylerii ve retinopati ile korelasyonu
İntraocular and serum levels of adiponectin in patients with type 2 diabetes and correlation with retinopathy
- Tez No: 271810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZAFER ONARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diabetes Mellitus (DM) insülin salgısının eksikliği yada insülinin biyolojik etkisinin azalmasına veya her ikisine de bağlı oluşan hipergliseminin neden olduğu bir metabolik bozukluk tablosudur. Kronik dönemde kalp, böbrek, sinir sistemi ve vasküler sistemi etkileyerek komplikasyonlara neden olur. Gözde ise diabetik retinopati başta olmak üzere birçok patolojiden sorumludur. Diabetin etyolojisinde bir enerji deposu olmasının yanında aktif bir endokrin organ olan yağ dokusunun da yer aldığı gösterilmiştir. Metabolik olarak aktif hücrelerden oluşan yağ dokusunun ürettiği çok sayıda hormondan biri olan adiponektinin diabet gelişimi ve komplikasyonları ile ilişkisi araştırılan konular arasındadır.AMAÇ: Tip 2 Diabetes Mellituslu hastalarda serum ve göz içi adiponektin düzeylerinin tespiti ve diabetik retinopati gelişimi üzerine muhtemel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.HASTALAR VE YÖNTEM : Çalışmaya klinik olarak Tip 2 DM tanısı almış ve katarakta bağlı görme azlığı tanısıyla katarakt cerrahisi planlanan 22 hasta ve kontrol grubunda aynı endikasyon ile katarakt cerrahisi planlanan 23 hasta dahil edilmiştir. Katarakt operasyonu sırasında alınan aköz hümör ve serum örnekleri uygun ortamlarda saklanarak alınan örneklerden ELİSA yöntemi ile adiponektin düzeyleri tespit edildi.BULGULAR: 22 Tip 2 DM'li hastanın yaş ortalaması 67.14±8.28 yıl olup kontrol grubunu oluşturan 23 hastanın yaş ortalaması 67.61±10.47 yıl idi.Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve vucut kitle indeksi değerleri açısından anlamlı fark yoktu.Diabetik hasta grubunda 8.96 ng/ml olan serum adiponektin düzeyi kontrol grubunda saptanan 10.09 ng/ml düzeyine göre düşük olmakla birlikte bu fark istatistiksel olarak anlamlı değil idi (p=0.176). Aynı şekilde hümör aköz APN düzeyleri arasında da anlamlı fark saptanmadı.(p=0.868)(Hasta grubunda 0.22 ng/ml, kontrol grubunda 0.15 ng/ml)Diabetik hastalar retinopati olanlar ve olmayanlar olarak değerlendirildiğinde retinopatisi olmayan grupta serum adiponektin düzeyi (16.56 ng/ml) retinopati olan gruba göre (6.727ng/ml) yüksek olarak bulundu (p0.05).Serum ve hümör aköz adiponektin düzeyleri ile yaş, cinsiyet, HbA1c ve açlık kan şekeri düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı.SONUÇ: Literatürde mevcut olan sınırlı sayıdaki çalışmanın göstermiş olduğu şekilde çalışmamızda diabetik retinopati gelişimi düşük adiponektin düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. Diabetik hastalarda retinopati gelişimi ve progresyonunda etkili faktörlerden biri serum adiponektin düzeyindeki düşüklük olabilir. Ancak adiponektinin göziçi düzeylerinin retinopati patogenezi ile ilişkisi gösterilememiştir. Bu bulgular ışığında diabette serum adiponektin düzeyinin retinopatiyi öngörmekte bir parametre olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Ancak bu çalışma özellikle diabetik retinopatinin lokal tedavisinde adiponektinin hedef molekül olarak kullanımının şu an için düşük bir ihtimal olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IntroductionDiabetes mellitus (DM) is a metabolic disorder that results from the insufficiency of insulin secretion or reduced biological effect of insulin or both of them which causes hyperglycemia. It causes complications by effecting heart, kidney, vascular and system in chronic term. It is responsible for diabetic retinopathy as well as other ocular pathologies. It has been shown that fat tissue takes place in the etiology of diabetes as an active endocrine organ moreover its being an energy reservoir. The relation between progression and complications of diabetes mellitus and adiponectin - one of the hormones secreted from fat tissue which is composed of metabolically active cells - is under investigation.PurposeIt is aimed to determine the intraocular and serum levels of adiponectin in the patients with type 2 diabetes mellitus and search the possible effects on diabetic retinopathy.Patients and MethodThis study included 22 patients with the diagnosis of type 2 DM those were planned cataract surgery due to low vision and 23 patients also planned cataract surgery with the same indication as control group. Humour aquous samples which were obtained during cataract surgery and serum samples were collected and stored in suitable environment and the adiponectin levels were detected with ELISA.ResultsThe mean age of the 22 patients with type 2 DM was 67.14± 8.28 and the mean age of 23 patients of control group was 67.61±10.47 years. There were no difference between the patients and the control group in view of age, sex and body mass index.Although serum adiponectin levels in diabetic patient group (8.96 ng/ml) is found to be lower than the control group (10.09 ng/ml) this difference were not statically significant (p=0.176). There was also no significiant difference between the humour aqueous APN levels. (p=0.868)(Diabetic patient group 0.22 ng/ml, control group 0.15 ng/ml).When the diabetic patients were assessed as individuals with or without retinopathy, serum adiponectin level of the group without retinopathy (16.56 ng/ml) is lower than the group with retinopathy (6.727 ng/ml) (p 0.05).We didn?t determine a correlation between the serum and humour aqueus adiponectin levels and age, sex, HbA1c, fasting blood glucose.ConclusionOur study showed a relation between diabetic retinopathy development and low adiponectin levels as indicated by the limited studies in the literature. Decreased levels of serum adiponectin may be an important factor in the development and progression of retinopathy in diabetic patients. However relation of intraocular adiponectin levels and retinopathy pathogenesis were not demonstrated. In the view of these findings we propose that adiponectin levels could be used as an parameter to predict the retinopathy. Nevertheless this study showed that the possibility of adiponectin as a target molecule in local management of diabetic retinopathy has been reduced for the moment.