Migren ve menstruel migren ataklarının 24 saatlik doğal seyri
The natural course of migraine and menstrual migraine attacks through 24 hours
  1. Tez No: 271827
  2. Yazar: ÖZLEM BEKDEMİR ÖZÜAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, migren ve MM'de tedavisiz atağı, naproksen sodyum ve frovatriptan tedavisine yanıtlarını değerlendirmektir.Çalışma gruplarımız, migren (n=32) ve MM (n=31) ?International Headache Society? (IHS) 2004 kriterlerini karşılayan tanısı alan kadınlardan oluşuyordu. Migren veya MM akut atak ölçütlerine uyan 3 migren atağı 24 saat boyunca izlendi. Baş ağrısı, fotofobi, fonofobi, allodini, bulantı, kusma ve vertigo belirtilerinin şiddeti zamanın bir fonksiyonu olarak hastaların kendisi tarfından kaydedildi. Her bir belirti için 24 saatlik eğri altı alanlar (EAA) elde edildi.Migren grubu ile MM grubunda tedaivisiz atak sırasında, değerlendirilen hiçbir belirtinin EAA'ları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Naproksen sodyum tedavisi verilen migren grubunun baş ağrısı ve bulantı EAA'larının, aynı tedaviyi alan MM grubunun EAA'larından daha yüksek olduğu bulundu (sırasıyla p=0.002, p=0.047). Frovatriptan kullanımı sırasında, migren grubunun baş ağrısı, fonofobi, bulantı EAA'larının, MM grubunun EAA'larından daha yüksek olduğu saptandı (sırasıyla p=0.020, p=0.021, p=0.019).Migren grubunun tedavisiz atak sırasındaki baş ağrısı (p=0.008), fotofobi (p=0.004), allodini (p=0.001) ve bulantı (p=0.009) EAA'nın naproksen sodyum tedavisi sırasındaki bu belirtilere ait EAA'larından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aims of the study were to evaluate the natural courses and responses to naproxen sodium and frovatriptan treatment of the migraine and menstrual migraine attacks (MM).The patients in two study groups were consisted of the women diagnosed with migraine (n=32) and MM (n=31) fulfilling International Headache Society (IHS) 2004 criteria were followed up during three migraine attacks. The intensity of symptoms including headache, photophobia, phonophobia, allodynia, nausea, vomitting and vertigo were expressed as a function of time in the self-assassment tool. The area under curves (AUC) during 24 hours were calculated for each of the symptoms.In the untreated attacks, there were no significant differences between the migraine and MM groups by the AUC of each separate symptoms reported. During the attacks treated by naproxen sodium, the AUCs of headache (p=0.002) and nausea (p=0.047) in the migraine group were significantly large compared to those of MM. In the attacks treated with frovatriptan, the AUCs of symptoms including headache (p=0.020), photophobia (p=0.021) and nausea (p=0.019) were significantly larger in migraine group than in MM.During the untreated attacks, the AUCs of headache (p=0.008), photophobia (p=0.004), allodynia (p=0.001) and nausea (p=0.009) were significantly larger than during naproxen sodium treatment in the migraine group.