16 yaş altı tip 1 diabetes mellituslu hastalarda refraksiyon değişimi ve bunu etkileyen parametreler ile retina sinir lifi analizi
Refractive changes in patients with diabetes mellitus type 1 under 16 years-old and parameters affecting this situation and of retinal nerve fiber analysis
- Tez No: 271829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN YILMAZBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Diabetes Mellitus (DM) genel populasyonda sık karşılaşılan bir rahatsızlık olup çocukluk ve adolesan dönemde en sık görülen endokrin (metabolik) bozukluktur. Tanısı semptom ve laboratuar bulgularına dayanır. Kronik dönemde kalp, böbrek, sinir sistemi ve vasküler sistemi etkiler. Gözde de başta diabetik retinopati olmak üzere birçok patolojiden sorumludur.Amaç: Bu çalışmada, tip 1 DM'li hastalarda refraksiyon değişimi ve bunu etkileyen parametreler ile retina sinir lifi kalınlığını değerlendirmeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 16 yaş altı tip 1 DM tanısı alan 30 hasta (21 erkek, 9 kadın) ve kontrol grubu olarak refraksiyon kusuru haricinde herhangi bir göz hastalığı ve tip 1 DM tanısı olmayan 33 birey (19 kadın, 14 erkek) alındı. Hasta grubu kan şekeri düzeylerine göre kontrollü tip 1 DM (16 hasta) ve kontrolsüz tip 1 DM (14 hasta) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerin oftalmolojik muayeneleri yapılarak otorefraktometri değerleri, biyometri ile lensin kırma gücü ve retina sinir lifi tabakası kalınlıkları ölçüldü.Bulgular: Kontrollü tip 1 DM grubu yaş ortalaması 12.69±1.85 yıl, kontrolsüz tip 1 DM grubu yaş ortalaması 12.89±1.88, kontrol grubu yaş ortalaması ise 13.12±2.19 yıl idi. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet bakımından fark yoktu (p=0.734 ve p=0.06).Sferik değerler hasta ve kontrol gruplarında karşılaştırıldığında cinsiyet (p=0.001) ve hastalık durumunun (p=0.002) sferik değerler üzerine belli düzeylerde etkisinin olduğu diğer değişkenlerin ise sferik değerler üzerine anlamlı etkilerinin olmadığı saptandı.Astigmat değerleri hasta ve kontrol grupları ile karşılaştırıldığında hastalık durumunun (p=0.005) astigmat değerler üzerine belli düzeylerde etkisinin olduğu diğer değişkenlerin ise astigmat değerler üzerine anlamlı etkilerinin olmadığı saptandı.Aks uzunluğu DM olan grupta kontrol grubuna göre daha uzun ölçüldü. İki grup arasındaki fark istatiktiksel olarak anlamlı idi (p=0.027).Hasta ve kontrol grubu arasında NFA değerleri ve NFA'nın önemli bir göstergesi olan NFI açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0.558).DM'li hastalarda diabet süresi ile NFI arasında ilişki saptanmakla beraber bu ilişki istatiktiksel olarak anlamlı değildi (p=0.659).Sonuç: Kan şekeri düzeyi kontrolsüz olan DM'li hastalarda sağlıklı kontrollere göre sferik değerlerde ve astigmat değerlerinde miyopiye daha belirgin bir kayma olduğunu gösterdi. Bu yaş grubunda diabetin retina sinir lifi kalınlığı üzerine etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes Mellitus (DM) is a disease which is often seen in general population and the most frequent endocrine (metabolic) defect of childhood and adolescence. Its diagnosis depends on symptoms and laboratory findings. It affects heart, renal, neural and vascular systems in chronic period. It is responsible for a lot of ocular pathologies and diabetic retinopathy is the leading one..Aim: In this study we aimed to evaluate the refractive changes in Type1 DM patients and the parameters that effect these changes and also evaluate retinal nerve fiber layer thickness.Patients and Methods: We evaluate 30 patients (21 male 9 female) who are below 16 years-old having type 1 DM diagnosis, and a control group including 33 individuals (19 female, 14 male) with no ophthalmic disease other than refractive error and no systemic disease. The study group was divided into two groups according to blood glucose levels; as controlled and uncontrolled DM. Full ophthalmologic examinations were performed including autorefractometer values, refractive power of the lens measured by biometry and measurement of retinal nerve fiber layer thickness.Results: The mean age of the controlled DM, uncontrolled DM and control groups were 12.69±1.85 years, 12.89±1.88 years and 13.12±2.19 years respectively. There were no difference for age and sex between patient group and control group (p=0.734 and p=0.06).When the spheric refractive values are compared in the patient group and control group, it is found that sex (p=0.001) and disease situation (p=0.002) have specific affect on this parameter.Comparement of the astigmatic refractive values between patient and control group revealed that the disease situation (p=0.005) has a significant effect on this parameter. Axial length measured in patient group is longer than the control group and this was statictically significant (p=0.027).No statistically significant difference was found in NFA parameters and NFI value (an important spectacle of NFA) between patient and control group.The relation between the duration of DM and NFI values was found to be statistically insignificant in diabetic patients (p=0.659).Conclusion: Spheric and astigmatic refractive values tend to represent a myopic shift in uncontrolled DM patients when compared with the healthy control group. In this age group diabetes has no effect on retinal nerve fiber layer thickness.