Kronik idiyopatik ürtikerli hastalarda otolog serum deri testi ile otolog plazma deri testinin karşılaştırılması
Comparing autologous serum skin test and autologous plasma skin test in patients with chronic idiopathic urticaria
- Tez No: 271837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SOLAK TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik idiyopatik ürtikerli (KİÜ) hastalarda tanı amaçlı kullanılan Otolog Serum Deri Testi (OSDT) ve Otolog Plazma Deri Testi (OPDT)'ni karşılaştırmak ve tiroid otoantikorları ile ilişkisini değerlendirmek için 50 KİÜ'lü hastayı çalışmamıza aldık ve sonuçları 50 sağlıklı birey ile karşılaştırdık. Polikliniğimize başvuran kronik ürtikerli hastalar detaylı sorgulanıp, laboratuvar ve klinik muayene bulguları açısından değerlendirildi. Herhangi bir tetikleyici neden saptanamayanlar KİÜ tanısı ile çalışmamıza alındı. Hastalarda ve kontrol grubunda, otolog serum ve otolog plazmanın intradermal enjeksiyonu ile oluşan eritemli papül çapı değerlendirildi. Hastaların 31'inde (%62), kontrol grubunun 5'inde (%10) OSDT pozitifliği; hastaların 21'inde (%42), kontrol grubunun 3'ünde (%6) OPDT pozitifliği elde ettik. OSDT ve OPDT pozitifliği açısından hasta ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Hastalarda cinsiyet, hastalık süresi, ataklar arası süre, anjioödem birlikteliği açısından ise OSDT ve OPDT pozitif veya negatif gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptamadık. Hastaların 13'ünde (%26), kontrol grubunun 5'inde (%10) anti-TG veya anti-TPO antikor pozitifliği elde ettik. Hasta ve kontrol grupları arasında tiroid otoantikorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. OSDT ve OPDT pozitifliği veya negatifliği ile tiroid otoantikorları arasında anlamlı farklılık saptamadık. Hasta ve kontrol grubunda tiroid fonksiyonu (TSH) açısından da anlamlı farklılık saptamadık. OPDT pozitifliği ile TSH arasında anlamlı farklılık bulunmazken, ötiroid hastalarda OSDT'nin pozitif saptanma olasılığının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Kronik ürtikerli hastaların etiyolojisinde otoimmüniteyi değerlendirirken, OSDT ve OPDT'nin de in vivo testler olarak uygulanabileceğini, ayrıca tiroid fonksiyon testleri normal olsa dahi tiroid otoantikorlarının bakılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In order to compare Autologus Serum Skin Test (ASST) and Autologus Plasma Skin Test (APST) which is used to diagnose CIU in patients and their relation with thyroid auto antibodies, we have included 50 patients with chronic idiopathic urticaria (CIU) and compared with 50 healthy people. Patients who made an admitted to our clinic were questioned as detailed and evaluated in terms of findings of laboratory and clinical examination. Patients who have not found any provocation factor, included in our research with diagnosis of CIU. Diameter of papule with erythema that occurs after injection of autologous serum and autologous plasma in patients with CIU and control groups were evaluated. As a result of this evaluation we determined 31 of 50 patients (%62) with CIU and 5 of 50 control group (%10) had positive ASST. 21 of 50 patients (%42) with CIU and 3 of 50 (%6) with control group has positive APST.We determined a significant difference between the patients and control groups in terms of positivity of ASST and APST. We did not determine a significant difference between the group which has ASST and APST positivity or negativity in terms of gender, duration of disease, periods between the attacks, angioedema in patients with CIU. We found anti-TG or anti-TPO antibody positivity in 13 of 50 (%26) with CIU and 5 of 50 (%10). We did not determined significant difference in terms of positivity of thyroid auto antibodies in patients and control group. We also did not determine a significant difference between thyroid auto antibodies and ASST and APST positivity or negativity. As a result of this we did not determine a significant difference between the control group and patients in terms of thyroid function (TSH).While we weren?t determining a significant difference between positivity of thyroid function tests and APST positivity we determined that the probability of positivity of ASST is higher in patients who were eauthyroid. We think that ASST and APST can be applied as an in vivo test while evaluating autoimmunity in etiology of chronic urticaria. Also we think that is meaningful, looking thyroid auto antibodies where thyroid function tests are normal.