Aynı koronere aynı zamanda bir ya da birden fazla stent konulan takiplerinde semptomatik ve anjiografik nonkritik darlığı olan hastalarda fraksiyonel akım oranı verilerinin değerlendirilmesi
Fractional Flow Reserve Data Evaluation in Patients with symptomatic and noncritical restenosis who have one or multiple stents at same coronary artery
- Tez No: 271853
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNALIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Girişimsel kardiyoloji alanındaki gelişmelerle stent içi restenoz oranları önemli ölçüde azalmış olsa da henüz istenen seviyelere inmemiştir. Uzun lezyonlarda ve aynı damarda ardışık lezyonları olan hastalarda uygulanacak perkütan girişimsel tedavi şekli yüksek restenoz oranları nedeniyle halen invaziv kardiyolojide önemli bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Klinik çalışmalarda fraksiyonel akım rezervi hesaplanmasının koroner arter darlıklarının fonksiyonel öneminin belirlenmesinde anahtar rol oynayabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada daha önceden tek damara bir ya da birden fazla çıplak metal stent konulan takiplerinde semptomatik ve nonkritik stent içi restenozu olan hastalarda yapılan fraksiyonel akım rezervi sonucunda elde edilen bulguları retrospektif olarak karşılaştırarak lezyonların fonksiyonel durumlarını araştırdık. Çalışmaya daha önceden tek damarına bir ya da birden fazla stent implante edilmiş ve semptomatik nonkritik stent içi restenozu olan toplam 44 hasta alındı. Tek stent grubundaki 30 hastanın 12'sinde (%40), çift stent grubundaki 14 hastanın 5'inde (%35.7) fraksiyonel akım rezervi değeri kritik (
Özet (Çeviri)
Developments in the field of interventional cardiology reduced stent restenosis rates significantly but not reached desired levels yet. Type of percutaneous interventional treatment is stil important in patients with long lesions or consecutive lesions on same coronary artery because of high restenosis rates in this population. Clinical trials suggest that fractional flow reserve measurement has a key role in evaluating functional importance of coronary stenoses. In this study, we investigated the functional status of symptomatic and noncritical in-stent restenosis with fractional flow reserve measurements in patients who have one or multiple stents at the same coronary artery, retrospectively. 44 patients with one or multiple stents at same coronary artery were included. All of the patients were symptomatic and had noncritical in-stent restenosis. In single stent group 12 (%40) of 30 patients and in double-stent group 5 (%35.7) of 14 patients had critical value (