Diyabetik makula ödeminde intravitreal Bevacizumabın etkisi
Effect of intravitreal Bevacizumab on diabetic macular edema
  1. Tez No: 271852
  2. Yazar: SABİT KİMYON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyabetik makula ödemi (DMÖ), diyabetik hastalardaki en sık görme kaybı nedenidir. Vasküler geçirgenlik faktörü olarak da bilinen vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF), KRB yıkımı ve vasküler geçirgenlik artışı yolları ile retinal ödeme yol açtığı gösterilmiştir. VEGF inhibisyonu ile vasküler geçirgenliğin azaldığı gösterilmiştir. Bevacizumab (Avastin; Genentech, South San Francisco, California, US) VEGF'in tüm izoformlarına karşı etkili insan monoklonal antikorudur. İntravitreal bevacizumab (İVB), yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), proliferatif diyabetik retinopati (PDR), radyasyon retinopatisi, üveitik makula ödemi, ven oklüzyonları ve DMÖ gibi birçok göz hastalığında off-label olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı DMÖ'li hastalarda 3 doz ardarda ve gerektiğinde yapılan tek dozluk IVB enjeksiyonlarını etkinlik ve güvenlik açısından karşılaştırmaktır. Çalışmaya DMÖ olan 31 hastanın 31 gözü dahil edildi. Hastalar 6 ay boyunca takip edildi ve her ay görme keskinlikleri, SMK, GİB, 3. ve 6. aylarda FAZ çapları değerlendirildi. Hastaların başlangıçtaki ortalama görme keskinlikleri 53,4±15,3 (20-77) harf olup altı ay sonunda 63,9±10,8 (40-80) harfe yükselmiştir. Çalışmamızda başlangıçta 429,3±160,2 (253-943) µ olan SMK, 6. ayda 394,6±141,6 (191-840) µ'a gerilemiştir. Tedavi öncesi 0,83±0,35 mm olan ortalama FAZ çapı, 6 ay sonunda 0,82±0,30 mm olarak ölçülmüş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. İki grupta görme keskinliği, SMK, FAZ çapı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak İVB, DMÖ tedavisinde etkili ve güvenli bir yöntemdir. İVB enjeksiyonu ile görme keskinliğinde artış ve SMK'nda azalma saptanmaktadır. Çalışmamızda İVB enjeksiyonunun FAZ çapı ve GİB üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetic macular edema (DME) is most common cause of vision loss in diabetic patients. It is shown that vascular endotelial growth factor (VEGF) also known as vascular permeability factor causes retinal edema by BRB breakdown and increasing vascular permeability. Decreased vascular permeability by VEGF inhibition has been shown. Bevacizumab (Avastin; Genentech, South San Francisco, California, US) is a human monoclonal antibody which is effective against all isoforms of VEGF. İntravitreal bevacizumab (İVB) is used off-label in treatment of many ophthalmologic diseases such as age related macular degeneration (AMD), proliferative diabetic retinopathy (PDR), radiation retinopathy, uveitic macular edema, retinal vein occlusions and DME. Purpose of our study is to compare effectiveness and safety of 3 doses of IVB injection with 1 doses of İVB injections which are done when required. 31 eyes os 31 patients with DME were included in this study. Patients were followed for 6 months and visual aquity, CMT, IOP evaluated every month, FAZ radius evaluated at 3. and 6. months. Visual aquity of patients was 53,4±15,3 (20-77) letters at the beginning and it increased to 63,9±10,8 (40-80) letters at 6 months. CMT of patients was 429,3±160,2 (253-943) µ at the beginning, reduced to 394,6±141,6 (191-840) µ at the end of 6 months. FAZ radius was 0,83±0,35 mm at the beginning and 0,82±0,30 mm at 6 months, and there was no statistically significant difference between them. There was no difference between two groups in visual aquity, CMT or FAZ radiuses. In conclusion IVB is an effective and safe method for DME treatment. IVB injection provides increased visual aquity and decreased CMT in DME patients. In our study IVB injection had no effect on FAZ radius or IOP.