Puberte bozukluklarında plazma kisspeptin ve ghrelin düzeyleri
Plasma kisspeptin and ghrelin levels in puberty disturbances
- Tez No: 271876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Erken ve gecikmiş puberte çocukluk çağında sık görülmektedir. Buna rağmen bu sorunların temel sebepleri halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Kisspeptin ve ghrelinin normal puberte üzerine hipotalamus üzerinden etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı puberte varyantı (prematür telarş, prematür adrenarş) ve gecikmiş puberte olgularında, kisspeptin ve ghrelinin rolünün olup olmadığını belirlemektir.Çalışmaya 1-18 yaş arası çocuklar seçildi. Olgular prematür telarş (n=40), prematür adrenarş (n=23, kız/erkek=20/3) ve gecikmiş puberte (n=19, kız/erkek=5/14) gruplarına ayrıldı. Her grubun kendi yaşına ve cinsiyetine uygun kontrol grupları oluşturuldu. Sabah aç karnına alınan kan örneklerinden kisspeptin ve ghrelin düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü.Prematür telarş grubunda kontrolleriyle kıyaslandığında olguların plazma kisspeptin düzeyleri kontrol grubuna göre belirgin yüksekti (sırasıyla 165.47±15.45 pmol/L, 96.82±12.33 pmol/L, p=0.005). Prematür adrenarş grubunda ise kisspeptin düzeyleri kontrol grubu ile bir farklılık göstermedi (sırasıyla 121.36±17.99 pmol/L, 95.52±11.54 pmol /L, p=0.249). Prematür telarş ve prematür adrenarş gruplarında ghrelin düzeyleri kontrolleriyle karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Premature and delayed puberty can be seen mostly in childhood age. Despite of this, exact mechanism of this disturbances can?t be clarified. We know that kisspeptin and ghrelin has effects on normal puberty throughout hypothalamus. The purpose of this study is, if there is a role of kisspeptin and ghrelin in puberty variant (premature telarche, premature adrenarche) and delayed puberty.The children between the ages of 1-18 are to be elected in our study. Cases are seperated as premature telarche (n=40), premature adrenarche (n=23, F/M=20/3) and delayed puberty (n=19, F/M=5/14). We compose control groups in all cases due to their age and sex. Kisspeptin and ghrelin levels are measured with ELISA method which the blood samples are taken while hungry.In our cases plasma kisspeptin levels are markedly increased as we compare with control group in premature telarche (respectively 165.47±15.45 pmol/L, 96.82±12.33 pmol/L, p=0.005). In premature adrenarche group kisspeptin levels has not a distinct difference between control groups (respectively 121.36±17.99 pmol/L, 95.52±11.54 pmol /L, p=0.249). We could not find a significant difference in the ghrelin levels as compared with the control groups in premature telarche and premature adrenarche.