Yığılca'da ilk ve ortaöğretim öğrencilerinde intestinal parazitozların sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of intestinal parasitosis among the primary and secondary school students in Yığılca
- Tez No: 271904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ELİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Yığılca İlçesindeki ilk ve orta öğretim öğrencilerinde bağırsakparazitlerinin prevelansı ve bunun sosyodemografik özellikler ve çocukların bazıalışkanlıkları ile ilişkisi araştırıldı. Ayrıca eşlik edebilecek olası semptomların daparazitozla ilişkisi değerlendirildi. Çalışmada öğrencilere ait 543 dışkı örneği ve510 selofan bant örneği incelendi. Dışkı örneklerine direk bakı, formol-eterkonsantrasyon işlemi sonrasında lugol, kinyon asit-fast ve trikrom boyamayöntemleri uygulandı. İncelenen örneklerde 87(%16.1) Enterobius vermicularis, 79(%15.1) Giardia intestinalis, 73(%13.9) nonpatojen çeşitli parazitler, 1(%0.19)Ascaris lumbricoides, 1(%0.19) Hymenolepis nana saptandı. Bulunan sonuçlarçocukların aileleri ile birlikte doldurdukları anket cevapları ile birlikte analiz edildi.Bağırsak parazitleri ile bazı risk faktörleri arasındaki ilişkiye bakıldığında;anne-baba eğitim durumu, ailenin gelir düzeyi ve baba mesleği ile bağırsakparazitleri varlığı arasında anlamlı ilişki bulundu. Cinsiyet, okulda tuvaletalışkanlıkları, evde sabun ve tuvalet kağıdı bulunması, el yıkama şekli ve süresi vediğer bazı hijyen davranışları parazitoz varlığında etkili bulunmazken, büyük abdestsonrası ellerini yıkamayan çocuklarda G.intestinalis daha yüksek oranda görüldü.Parazitozlarda görülebilen karın ağrısı, burun kaşınması, anal kaşıntı ishal ve kakadakurt görme gibi semptomlarla ve hemoglobin düşüklüğü, büyüme geriliği gibibulgularla ile çocukların parazit taşımaları arasında ilişki saptanmadı.Sonuç olarak G.intestinalis ve E.vermicularis gibi direk olarak kişisel hijyenile ilişkili parazitlerin sık görülmesi ilçedeki çocuklarda hijyen bilgilerinin eksikolduğunu göstermiştir. Ayrıca anne-baba eğitim düzeyi düşük çocuklarda da bu ikiparazitin de daha yaygın olarak bulunması bu ebeveynlerin çocuklarına yeterli hijyeneğitimi verememelerine bağlanabilir. Bu sonuçlar bölgede hem ebeveynleri hem deçocukları kapsayacak şekilde paraziter hastalıklar ve temizlik alışkanlıkları hakkındaeğitim programlarının yapılması ile paraziter hastalıkların kontrol altınaalınabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak G.intestinalis suyla da bulaşabilen birpatojen olduğu için bölgedeki su kaynaklarının mikrobiyolojik açıdan incelenmesininfaydalı olacağını düşünmekteyiz.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Bağırsak parazitleri, öğrenciler, Yığılca, G.intestinalis,E.vermicularis
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine prevalence of intestinal parasiticinfections among primary and secondary school children in Yığılca and to evaluateits association with socio-demographic factors, behavioral habits and also relatedcomplaints. A total 543 stool specimens and 510 cellophane tape specimens werecollected. The stool samples were examined by direct microscopic examination andlugol, asit-fast and trichrom staining methods after formol-ether concentrationtechnique. By species, the rate for Enterobius vermicularis was 16.1%, Giardiaintestinalis 15.1%, various nonpathogen parasites 13.9 %, Ascaris lumbricoides 0.19% and Hymenolepis nana 0.19%. These results and responses of a questionnaireanswered by children and their families were analyzed together.We evaluated the relations between intestinal parasites and some risk factorsand we found a significant correlation for the following factors: education level ofthe parents, family income, father?s job. Sex of children, toilet habits in school, usingsoap and toilet paper, type of hand washing, and other hygiene behaviors found tohave no affect on parasitosis while the prevelance of G.intestinalis was higheramong the children which dont wash hands after defecation. Symptoms of parasitosissuch as abdominal pain, diarrhea, nasal itching, itching around the anus, seeing wormin stool, growth retardation, and low hemoglobin level were not related with beinginfected with parasites.Frequent occurrence of G.intestinalis and E.vermicularis, which are theparasites closely related to personal hygiene, exposed the lack of children?s hygieneknowledge. More over the higher incidence of these two parasites in children withlow-educated parents may be due to inadequate hygiene education at home. Based onthese data,it is recommended that an educational programme which includes parentsand children should be initiated in the region to increase the knowledge of parasitosisand hygiene habits for the control of parasitic diseases. Furthermore, G.intestinalis isalso a water-borne pathogen, the waters resources in the region should be examinedmicrobiologically.KEY WORDS, Intestinal parasites, students, Yığılca, G.intestinalis, E.vermicularis