Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, disosiyatif belirtiler ve sosyodemografik özellikler arasındaki ilişki
The association between internet addiction, dissociation, and socio- demographic features among college students
  1. Tez No: 271905
  2. Yazar: FATİH CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç erişkin üniversite öğrencileri arasında internet bağımlılığını araştırmak ve aşırı internet kullanımı ile disosiyatif belirtiler ve bazı sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin internet kullanma örüntüleri de değerlendirilmiştir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Düzce Üniversitesi'nden, 18 ila 27 yaşları arasındaki 1034 öğrenci dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ), Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DYÖ) ve bir sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Pearson korelasyon analizi, t test, tek yönlü varyans analizi ve ki kare testleri kullanılmıştır.Bulgular: İBÖ'ye göre çalışma örnekleminin %9.7'si internet bağımlısı idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate Internet addiction among young adult university students and to examine the correlation between excessive Internet use, dissociative symptoms, and socio-demographic features. University student Internet use patterns are also investigated.Materials and Methods: The study was conducted among 1034 students, aged between 18 and 27 years, from the Duzce University. Internet Addiction Scale (IAS), Dissociative Experiences Scale, and a sociodemographic query form was employed in the collection of data. Pearson correlation analysis, the t-test, one-way analysis of variance, and chi-square test were used for data analysis.Results: According to the IAS, 9.7% of the study sample was addicted to the Internet.