Matriks metalloproteinazlar ve tümör nekrozis faktör alfanın multipl skleroz hastalığındaki rolü
The role of matrix metalloproteinases and tumor necrosis factor alpha in the multiple sclerosis disease
- Tez No: 271918
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
AMAÇ: Kesin MS tanılı hastalarla yaptığımız bu çalışmayla, matriks metalloproteinazlar (MMP-9, MMP-2), spesifik inhibitörleri (TIMP-1, TIMP-2) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF?) arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, multipl skleroz hastalığındaki rolünü irdelemeyi amaçladık.MATERYAL ve METOD: Çalışmaya Dicle Üniversitesi nöroloji polikliniğine başvuran en az 1 yıldır immünmodülatör tedavi alan ve en son atağını 1 aydan daha uzun süre önce geçirmiş olan 18-60 yaş arası 41 kadın, 19 erkek toplam 60 MS hastası ile yaş ve cinsiyetle uyumlu 19 kadın, 11 erkek toplam 30 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle MMP-2, 9 ve TIMP-1,2; Kemiluminisent (Immulite) yöntemiyle TNF-? plazma düzeyleri saptanmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, klinik MS tipi, başlangıç semptomları kaydedilmiştir. EDSS, Kurtzke Genişletilmiş Yetmezlik Durum skoru yardımıyla ölçülmüştür.SONUÇLAR: Gruplar arasında cinsiyet farkı ki kare testi ile analiz edildi.İstatistiksel olarak anlamsız bulundu P>0,05. Gruplar arası yaş dağılımı Anova testi ile analiz edildi.Gruplar arasında farklılık olduğu saptandı. Ancak Post Hoc, Bonferroni düzeltmesi yapılarak gruplar ikili karşılaştırıldığında gruplar arasında farklılığın olmadığı gözlendi (P>0,05).Laboratuar değerleri (MMP-2, 9; TIMP-1,2 ve TNF-?), beş gruba ( ? 5 yıl RRMS, ? 10 yıl RRMS, PPMS, SPMS ve kontrol ) göre Anova testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study on definite MS diagnosed patients, we have aimed to find out the relationship between matrix metalloproteinases (MMP-9, MMP-2), specific inhibitors (TIMP-1, TIMP-2) and tumor necrosis factor alpha (TNF ) and its role in MS disease.MATERIAL AND METHOD: This study includes 41 females and 19 males, in total 60 MS patient, 18-60 aged who are cured with immunmodulatuar for at least 1 year in Dicle University neurologic clinic and have the last attacks before more than 1 month, and 19 females and 11 males, in total 30 control group adequate with age and sex. MMP-2, 9 and TIMP-1,2 were determined by ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) method and TNF-alpha plasma levels were determined by Chemiluminescent (Immulite) method. Patient?s ages, sex, disease period, MS clinic subtype, start symptoms were recorded. EDSS was measured by the help of Kurtzke Expanded Disability Status Scale.RESULTS: The sex differences between groups were analysed by Q Square. The differences were found insignificand (P>0,05). The age distribution between groups was analysed by Anova test. The differences between groups were found significand. However, when the groups were compared in pair using Post Hoc, Bonfrroni correction, the differences were not significand between groups (P>0,05).The laboratuary values (MMP-2, 9; TIMP-1,2 ve TNF-?), were analysed by Anova test according to five groups( ? 5 year RRMS, ? 10 year RRMS, PPMS, SPMS and control ). There was only statistical significance with TNF alpha and TIMP-1. To compare ? 5 year RRMS, ? 10 year RRMS, PPMS, SPMS and control groups in pair, Post Hoc, Bonferroni correction was applied. When comparation ? 5 year RRMS and PPMS with control group, TNF-? plasma level was found statistically significant (P0,05). The age distribution between groups was analysed by Anova test. The differences between groups were found significand. However, when the groups were compared in pair using Post Hoc, Bonfrroni correction, the differences were not significand between groups (P>0,05).The laboratuary values (MMP-2, 9; TIMP-1,2 ve TNF-?), were analysed by Anova test according to five groups( ? 5 year RRMS, ? 10 year RRMS, PPMS, SPMS and control ). There was only statistical significance with TNF alpha and TIMP-1. To compare ? 5 year RRMS, ? 10 year RRMS, PPMS, SPMS and control groups in pair, Post Hoc, Bonferroni correction was applied.