Mikroalbüminürili esansiyel hipertansif hastalarda renovasküler hipertansiyon sıklığı
The frequency of renovascular hypertension in microalbuminuria essential hypertensive patients
- Tez No: 271927
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN YILMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Renovasküler hipertansiyon sekonder hipertansiyon nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmamızda amacımız mikroalbuminürili esansiyel hipertansif hastalarda renovasküler hipertansiyonun sıklığını araştırmaktır.Materyal ve Metod:Bu çalışmaya 2009 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nefroloji kliniğinde yatan veya nefroloji ve genel dahiliye polikliniklerine başvuran rutin takip ve tedavileri yapılan mikroalbuminürili esansiyel hipertansiyonu olan 108 hasta dahil edildi. Hastalardan biyokimyasal, hormonal, hematolojik parametreler için kan örnekleri alındı. Nefropati tayini açısından 24 saatlik idrarda protein, kreatinin ve mikroalbüminüri düzeyi çalışıldı. Hastaların glomerüler filtrasyon hızları MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formülü kullanılarak hesaplandı. Bütün hastalarda EKG ve ECHO bakıldı. Tüm hastalarda renal doppler USG ve renal USG bakıldı. 3 hastada MR Angiografi çekildi.Bulgular: Çalışmamızda 307 hipertansif hasta tarandı. 108'inde (% 35.1) mikroalbuminüri tespit edildi. Çalışmamızda 108 mikroalbuminürili esansiyel hipertansif hastanın 3'ünde (%2.8) renal arter doppler USG'yi takiben MR angiografi ile doğrulanan renal arter stenozu tespit edildi. Çalışmamızda RAS tespit edilen hastaların yaş ortalaması 33.67+/- 18.14, diastolik kan basıncı 95+/-8.6 idi. RAS'u olan hasta grubunda istatistiksel analizde sistolik kan basıncı (p=0.028) ve üre yüksekliği (p =0.048) anlamlı olarak tespit edildi.Sonuç: Mikroalbuminürili esansiyel hipertansif hastaların % 2.8'inde renovasküler hipertansiyon bulunduğunu tespit ettik. Bu değer mikroalbuminüri çalışılmadan yapılan araştırmaların sonuçları ile aynıdır. Hipertansiyonun progresyonunda prediktif değeri olan mikroalbuminürinin tanısal değer taşımadığını, bununla beraber bu konuda geniş ölçekli klinik çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Renovascular hypertension is an important etiologic factor among the causes of secondary hypertension. We aimed to research the frequency of the renovascular hypertension in essential hypertensive patients with microalbuminuria.Materials and Method:In 2009, totally 108 inpatients and outpatients who has essential hypertension with microalbuminuria and who had routine follow-up and therapy in Nephrology Clinic and also in department of internal medicine in the Education and Training Hospital of Medicine Faculty of Dicle University were enrolled into the study. Blood samples for biochemical, hormonal and hematological parameters were taken from patients. To determine Nephropathy, protein, creatinine and microalbuminuria levels were studied in urine of 24-hour. Glomerular filtration rates of patients were calculated using MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formula. ECG and ECHO of all patients were studied. Renal Doppler ultrasonography in all patients and renal ultrasonography were performed. 3 patients had MR Angiography.Findings: 307 hypertensive patients were screened and 108 (35.1%) of them has microalbuminuria. Renal artery stenosis was detected in 3 out of 108 (2.8%) essential hypertensive patients with microalbuminuria, following a renal artery Doppler ultrasound and a confirmation was made by MR angiography. The average age of the patients detected with RAS in our study was 33.67+/- 18.14, and their diastolic blood pressure was 95 + / -8.6 mmHg. In the statistical analysis of the patients with RAS, systolic blood pressure (p = 0.028) and urea (p = 0.048) were found to be significant.Conclusion: We found renovascular hypertension in 2.8 % of essential hypertensive patients with microalbuminuria. This rate is the same as the results acquired without studying microalbuminuria. We think that microalbuminuria has predictive value but has not diagnostic value in the progression of hypertension. However; a large-scale clinical studies are needed to conduct on this issue.