Acil serviste primer baş ağrısı şikayeti ve süperfisyel temporal arter çapı arasındaki ilişki
Relationship between primary headache and superficial temporal artery diameter in emergency department
- Tez No: 593527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Baş ağrısı, acil servislerde en sık karşılaşılan başvuru şikayetlerinden birisidir. Baş ağrısı nedenleri primer veya sekonder olarak ikiye ayrılabilir. Superfisiyel temporal arter (STA), Eksternal karotis arter (ECA) in distal terminal dallarından biridir; saçlı deri ve kulağı besler. Bizim çalışmamızda acil servise primer baş ağrısı ile başvuran hastalarda süperfisyel temporal arter çapları ile şikayetleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel analitik çalışma 01.05.2018 ile 31.07.2018 tarihleri arasında acil servise baş ağrısı şikayeti ile başvuran 18 yaş ve üstündeki hastalarda yapıldı. Kontrol grubu için seçilen grup, hasta grubu ile aynı yaş ve cinsiyette olmasına dikkat edilerek yine çalışma hakkında bilgi verilerek, çalışmaya katılmayı kabul edenlerden seçildi. Çalışma süresince süperfisiyal temporal arter çapı (STAÇ) lineer dizilimli (7-12 mhz) USG probu ile ölçülerek klinik ve demografik verilerle karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 Windows ve Vassarstats kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 53 kadın (%51,5) ve 50 erkek hasta alındı. Genel yaş ortalaması 32 yıl ± 11 yıl bulundu; hastaların % 60'ının daha önce baş ağrısı tanısı yokken, % 35'inde migren tipi ve % 5'inde gerilim tipi baş ağrısı öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Headache is one of the most common complaints in emergency services. The causes of headache can be divided into primary or secondary. Superficial temporal artery (STA) is one of the distal terminal branches of the external carotid artery (ECA); nourishes scalp and ear. In our study, we investigated whether there is a relationship between the diameters of the superficial temporal artery and its complaints in patients presenting to the emergency room with primary headache Material-Method: This cross-sectional analytical study was performed in patients aged 18 years and over who presented to the ED with headache between 01.05.2018 and 31.07.2018. The group selected for the control group was selected from those who agreed to participate in the study by giving information about the study by paying attention to the same age and gender as the patient group. During the study, superficial temporal artery diameter (STAC) was measured with linear array (7-12 MHz) USG probe and compared with clinical and demographic data. For statistical analysis, SPSS 22.0 Windows and Vassarstats were used. Results: 53 women (51%) and 50 men were included in the study. The mean age was 32 years ± 11 years; 60% of the patients had no previous diagnosis, %35 had migraine type and %5 had tension type headache history.