Apendektomi ameliyatlarında spinal anestezide uygulanan levobupivakainin farklı dozlardaki etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of different doses with levobupivacaine in spinal anesthesia at appendectomy surgeries
- Tez No: 271936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Apendektomi operasyonu planlanan, standart olarak ASA I-II grubu, spinal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan, yapılacak işlemi kabul etmiş, perfore apandisit düşünülmeyen, batın USG si apandisit lehine olan, 18?40 yaşları arasında, rastgele seçilmiş kadın ve erkek 50 olgu üzerinde planlanmıştır. Spinal anestezi öncesi hastalara 500 cc Hydroxyethyl Starch, 10ml/kg'dan izotonik solüsyonu prehidrasyonu takiben 3 cc (15 mg) izobarik % 0.5 levobupivakain veya 4 cc (20 mg) izobarik %0.5 levobupivakain spinal aralığa uygulandı. Olgularda motor ve duyusal blok özellikleri, hemodimik parametreler üzerine etkileri, cerrahi ve hasta konforu ve yan etkiler bakımından karşılaştırıldı.Grupların benzer hemodinamik etki, hasta ve cerrah memnuniyetine sahip olduğu gözlendi. Gruplar arasında duyusal ve motor blok özellikleri açısından fark saptanmadı.Sonuç olarak; apandisit cerrahisindeki spinal anestezi uygulamalarında 3cc (15 mg) % 0.5 levobupivakain kullanımının daha az dozda, etkin, güvenli ve konforlu bir anestezi sağladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Appendectomy planned operation , as atandart ASAI-II, without contraindications for spinal anesthesia,the operation to be accepted, not as perforated appendicitis,abdominal ultrasound percent in favor of appendicitis,aged 18-40 ,randomyl selected men and women is planned on 50 cases. Before spinal anesthesia following the prehidration with 500 ml hydroxyethyl starch,10 ml/kg the saline solution;3 cc(15mg) of isobaric levobupivacaine %0,5 or 4 cc (20mg) of isobaric levobupivacaine %0,5 was applied to the spinal space of patients.Patients with features of motor and sensory block were compared in terms of effects on hemodynamic parameters, surgical and patient comfort and side effects.Similiar to the hemodynamic effect of the groups,with the patient and surgeon satisfaction were found.There was no difference between groups in terms of sensory and motor block characteristics.İn coonclusion, it was concluded that fewer doses, effective,safe and comfortable anesthesia provided by using 3cc (15mg) %0,5 levobupivacaine at the applicationsof spinal anesthesia with appendicitis surgery.