ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda ortalama trombosit hacminin mortalite ve morbidite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of mean platelet volume on mortality and morbidity in patient with non-ST elevated myocardial infarction
  1. Tez No: 271937
  2. Yazar: ALİ FUAD KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖNTÜRK TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Koroner arter hastalığı, mortalite ve morbidite oranları düşünüldüğünde Amerika Birleşik Devletleri ve diğer endüstrileşmiş ülkelerde tek başına en önemli hastalıktır. Halen tüm ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde TEKHARF çalışmasının 2009'daki son verilerine göre yaklaşık 3,1 milyon kişide koroner arter hastalığı bulunduğu tahmin edilmektedir. Koroner kalp hastalığının ülkemizde yıllık mortalitesi erkeklerde binde 7.1, kadınlarda ise binde 3.5'tir.Risk faktörlerinin azaltılması, Koroner arter hastalığının sebep olduğu morbidite ve mortalitenin azaltılması için yapılması gereken en önemli klinik yaklaşımdır. Koroner arter hastalığındaki major risk faktörleri hiperlipidemi, hipertansiyon, aile anamnezi, cinsiyet, sigara içimi ve diyabetes mellitustur. Son zamanlarda ortalama trombosit hacmininde risk faktörü olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir.Büyük trombositler metabolik ve enzimatik olarak daha aktiftir ve artmış trombotik potansiyel içerir. Bu trombositler yüksek düzeyde P-selektin ve glikoprotein IIIa gibi prokoagülatör yüzey proteinleri salgılar.Bu çalışmada, ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda ortalama trombosit hacminin mortalite ve morbidite üzerine etkisi değerlendirildi. Çalışmaya 67'si kadın 170 ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü tanılı hasta ve 70'i kadın 179 kontrol olmak üzere toplam 349 kişi dahil edildi. Hastalardan alınan kan örnekleri biyokimya laboratuarında çalışıldı.NSTEMI hastalarında kontrol grubuna göre MPV değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Hastane içi dönemde ve ilk iki yıl sonunda NSTEMI grubunda kalp nedenli mortalite ve morbiditede ortalama trombosit hacminin anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı.Anahtar Kelimeler; Koroner arter hastalığı, ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü, Ortalama trombosit hacmi, mortalite ve morbidite
Özet (Çeviri)
Mortality and morbidity rates are considered, coronary artery disease is the most important diseases in the United States and other industrialized countries. Still it takes first place among all causes of death. In Turkey, according to recent data of TEKHARF study in 2009, approximately 3,1 million people are estimated to suffer coronary artery disease. The mortality rate of coronary artery disease is 0.5% in men, 0.3% in women in Turkey. Reduction of risk factors is the most important clinical approach to reduce morbidity and mortality of coronary artery disease. The major risk factors for coronary artery disease are hyperlipidemia, hypertension, family history, gender, smoking and diabetes mellitus. Recently some clues were found about mean platelet volume as a risk factor of coronary atery disease. Large platelets have an increased thrombotic potential due to high level secreted procoagulator surface proteins such as P-selectin and glycoprotein IIIa.In this study, the effect of the mean platelet volume on mortality and morbidity were evaluated in patients with non-ST-segment elevated myocardial infarction. 170 patients (67 women) with non-ST-segment elevation myocardial infarction and 179 controls (70 women) were included in the study. Mean platelet volume, platelet and white blood cell count, hemoglobin, and hematocrit levels were measured in the blood samples which were collected from patients.Non-ST-segment elevated myocardial infarction patients than the control group were significantly higher mean platelet volume values. Mean platelet volume was found to be significantly higher in the non-ST-segment elevated myocardial infarction group with cardiac mortality and morbidity in hospital period and at the end of the first two years.Keywords; Coronary artery disease, non-ST-segment elevation myocardial infarction, mean platelet volume, mortality and morbidity.