Çocuk nöroloji hastalarının sosyodemografik özellikleri
Sosyodemografic characteristic of pediatric neurologic patients
  1. Tez No: 271941
  2. Yazar: ÇİĞDEM TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocuk nörolojisi ile ilgili hastalıklar yetişkinlerden farklı olarak çok geniş bir hastalık grubunu kapsar. Tipik nörolojik hastalıklar epilepsi, psikomotor gerilik, mental motor gerilik, serebral palsi, başağrısı sayılabilir.Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.B.D.'da Ocak 2010 ile Haziran 2010 tarihleri arasında, Çocuk Nöroloji Polikliniğinde ve servisinde takip edilen 750 hastanın sosyodemografik özellikleri incelenmiştir. Hastalarımızın yaş, cinsiyet, en sık başvuru nedenleri, ailenin kaçıncı çocuğu olduğu ve ailenin sosyo kültürel düzeyi ile annenin doğurganlık özellikleri incelendi.750 nöroloji hastası değerlendirmeye alındı. Bunların %57.9'u erkek, %42.1'i kızdı. En sık takipli hasta grubumuzu epilepsi oluşturuyordu. Çalışma grubumuzdaki hastaların çoğunluğunun Yeşil Kartlı olduğu ve kent merkezinde ikamet ettikleri tespit edildi.Çalışmamızda akraba evliliği sıklığı %54 idi. Bunun büyük bir kısmı birinci derece akraba evliliği idi.Araştırma sonucuna göre, kadınların %52'si okur yazar değildi ve çoğunluğu köylerde ikamet etmekteydi. Kadınların %52.3'ü 18 yaş ve altı dönemde ilk evliliğini gerçekleştirmişti. Birinci derece akrabalar arasında erken yaş evliliğinin daha sık olduğu tespit edildi. Çalışmamızda eğitim seviyesi arttikça erken yaş evliliğinin azaldığı görüldü.Beş yaş altı çocuk ölümü, çalışma grubumuzun %22'sinde mevcut olup, birinci derece akraba olan ailelerde beş yaş altı çocuk ölümü anlamlı olarak yüksek bulundu.Çalışmamızda akraba evliliği sıklığı ve aileleri akraba evliliğine yönlendiren faktörler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pediatric neurologic diseases contain a wide diseases group then adults. Typical neurologic diseases are epilepsi, psychomotor retardation, serebral palsy and headache.In this study we research sociodemografic features of 750 patients who get the pediatric neurology poliklinic at Dicle University between january 2010 and june 2010.We studied age, sex, disease that effect the children and socio-culturel features and economic situations of the families and the number of children they have.We researched 750 neurologic patients. %57.9 of them were male and %42.1 were female.The number of epileptic patients was higher than the others. Health insurance of families was mostly Green Card and they live in urban.In this study the prevelance of consanguineous marriages was %54 and most of them were first cousin marriage.According to the result of this study; %52 of mothers were illiterate and live in rural area. %52.3 of women were adolescent marriage. The adolescent marriage was common among the first degree relatives. Adolescent marriage gets down when the education levels up.Mortality of children under age 5 was %22 in our study group and was higher in first cousin marriage group.In this study also we discussed the consanguineous marriages and factors that effect this marriages.