İn vitro fertilizasyon hastalarında insan menopozal gonadotropininin foliküler sıvı endokrin değerlerine ve embriyo kalitesine etkisi
The effects of human menopausal gonadotropin on the endocrine profile in follicular fluid and the embryo quality in IVF patients
- Tez No: 271980
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: IVF hastalarında insan menopozal gonadotropinin foliküler sıvı endokrin profiline ve embriyo kalitesine etkisini araştırmak.METOD: Marmara Üniversitesi Hastanesi İnfertilite Kliniği'ne başvuran 25- 35 yaş arası IVF tedavisi planlanan toplam 70 kadın hasta çalışmaya dahil edilerek 3 grup prospektif olarak randomize edildi. Uzun protokole uygun olarak, önceki siklusun 21.günü löprolid asetat ve tüm gruplara siklusun 3.günü r FSH başlandı. 2. grupta HMG (n=23) 3.günden itibaren eklenirken, 3.grupta (n=24) 10 mmlik folikül elde edildiğinde eklendi. İlk gruptaki hastalara (n=23) HMG eklenmedi. Oosit toplama işlemi sırasında 16mm ve üzerindeki çapta oosit içeren foliküllerden foliküler sıvı aspire edildi ve hormon analizi için -20 °C 'de saklandı. 3. gün embriyo kalitesi değerlendirilmesi yapıldı.BULGULAR: Her üç grup hasta yaşları, vücut kitle indeksi, infertilite süreleri, bazal antral folikül sayısı, FSH ve östradiol seviyeleri açısından benzerdir. Toplanan ortalama oosit sayısı, ortalama MII oosit sayısı ve 3.gün ortalama embriyo sayıları açısından gruplar arası istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Foliküler sıvıdaki FSH, androstenedion seviyeleri; östradiol/progesteron, östradiol / testesteron oranları ve ortalama grade 1 embriyo sayıları 2.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the effects of human menopausal gonadotropin on the endocrine profile in follicular fluid and the embryo quality in IVF patients.METHODS: Seventy patients, aged 20- 35 that admitted to Marmara University Hospital infertility clinic for IVF treatment have been recruited and prospectively randomized into three groups. According to the rules of the long protocol, leuprolide acetate was started on the 21st day of the preceding cycle. For all groups rFSH was started on the 3rd day of the cycle. HMG was added on the 3rd day of the cycle for group 2 (n=23) and when the leading follicle reached 10mm in size, for group 3 (n=24). Patients in group 1 were not given any HMG (n=23). During ovum pick-up, follicular fluid was aspirated from the follicles that were more than 16 mm in size from which an oocyte was retrieved and was stored at -20°C until assayed for hormon profile. The embryo quality was assessed on day 3.RESULTS: Three groups were similar in age, body mass index, duration of infertility period, basal antral follicle number and basal levels of FSH and E2. The mean number of total oocytes retrieved, the mean number of MII oocytes and the mean number of embryo on day 3 were not significantly different between the groups.