İn vitro fertilizasyon hastalarında rekombinant ve ürinerluteinizan hormon kullanımının karşılaştırmalı sonuçları
Comparative outcomes of recombinant and urinary LH use in IVF patients
- Tez No: 1013784
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERDAL SAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: In vitro fertilizasyon (IVF) sürecinde uygulanan over stimülasyonu (OS), matür oosit eldesi için kritik öneme sahiptir. GnRH antagonist protokollerinde LH desteği, üriner kaynaklı insan menopozal gonadotropini (HMG) veya rekombinant teknoloji ile üretilen LH şeklinde sağlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, üriner ve rekombinant LH kaynaklarının IVF klinik sonuçları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Ocak 2022 ile Haziran 2025 tarihleri arasında primer infertilite nedeniyle IVF tedavisi gören ve eşlik eden herhangi bir hastalığı bulunmayan toplam 100 hasta (üriner LH, n=50; rekombinant LH, n=50) çalışmaya retrospektif olarak dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların dondurulmuş embriyo transferi ve 5. gün (blastokist) transferi olduğu, erkek faktörü saptanan olguların ise çalışma dışı bırakıldığı doğrulandı. OS için GnRH antagonisti (setroreliks) ile esnek protokol uygulanan hastalar iki gruba ayrıldı ve çalışmaya dahil edildi: Rekombinant LH (150 IU follitropin alfa+ 75 IU lutropin alfa, Pergovis®) ve üriner LH (75 IU FSH, 75 IU LH, Menopur®). Hastaların kayıtları ve hastane veri tabanı değerlendirilerek hastaların yaşı, D2'deki antral folikül sayısı, tedavi süresi, tedavi sonrası en büyük folikül boyutu, toplanan oosit sayısı, dondurulan oosit sayısı, fertilize edilen oosit sayısı ve IVF öncesi anti-Müllerian hormonu (AMH), östradiol (E2), folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) ve prolaktin düzeyleri ile klinik gebelik ve canlı doğum oranları değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı, rekombinant LH grubunda 33,8 ± 4,3, üriner LH grubunda ise 32,7 ± 5,2 idi. Tedavi süresi, en büyük folikül boyutu, alınan oosit sayısı, fertilize edilen oosit sayısı, dondurulan oosit sayısı, AMH, E2, FSH, LH ve prolaktin düzeylerinin gruplar arasında benzer olduğu gözlendi. Rekombinant LH grubunda klinik gebelik oranı %24 ve canlı doğum oranı %12 iken, üriner LH grubunda bu oranlar sırasıyla %32 ve %18 idi. Gruplar arasında klinik gebelik varlığı (p=0,373) ve canlı doğum oranı (p=0,401) açısından anlamlı bir farklılık izlenmedi. IV Sonuç: Over stimülasyonunda kullanılan LH kaynağının (üriner veya rekombinant) klinik gebelik ve canlı doğum oranları üzerinde belirleyici bir etkisi yoktur. Modern saflaştırma teknikleriyle üretilen üriner preparatların, etkinlik açısından rekombinant teknoloji ile benzer sonuçlar sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ovarian stimulation (OS), which is performed during the in vitro fertilization (IVF) process, is critical for the retrieval of mature oocytes. In GnRH antagonist protocols, LH support can be provided in the form of urinary-derived human menopausal gonadotropin (HMG) or recombinant LH. The aim of this study is to comparatively evaluate the effects of urinary and recombinant LH sources on IVF clinical outcomes. Material and methods: A total of 100 patients (urinary LH, n=50, recombinant LH, n=50) who underwent IVF treatment for primary infertility between January 2022 and June 2025 and had no comorbidities were retrospectively included in the study. It was confirmed that all patients included in the study underwent frozen embryo transfer or day 5 (blastocyst) transfer, and that cases with a male factor were excluded from the study. Patients undergoing a flexible protocol with a GnRH antagonist (cetrorelix) for OS were divided into two groups and included in the study: Recombinant LH (150 IU follitropin alfa+ 75 IU lutropin alfa, Pergovis®) and urinary LH (75 IU FSH, 75 IU LH, Menopur®,). Patient records and the hospital database were reviewed to assess age, the number of antral follicles on Day 2, treatment duration, the largest follicle size post-treatment, the number of oocytes retrieved, the number of oocytes injected, the number of oocytes frozen, the number of oocytes fertilized, and pre-IVF levels of anti-Müllerian hormone (AMH), estradiol (E2), folliclestimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), and prolactin levels, as well as clinical pregnancy and live birth rates. Results: The mean age of the patients was 33.8 ± 4.3 in the recombinant LH group and 32.7 ± 5.2 in the urinary LH group. It was observed that treatment duration, the largest follicle size, the number of oocytes retrieved, the number of fertilized oocytes, the number of oocytes frozen, and the levels of AMH, E2, FSH, LH, and prolactin were similar across the groups. In the recombinant LH group, the clinical pregnancy rate was 24% and the live birth rate was 12%, while in the urinary LH group, these rates were 32% and 18%, VI respectively. No significant difference was observed between the groups in terms of clinical pregnancy rate (p=0.373) and live birth rate (p=0.401). Conclusion: The source of LH used in ovulation induction (urinary or recombinant) has no significant effect on clinical pregnancy and live birth rates. It can be said that urinary preparations produced using modern purification techniques yield results comparable to those of recombinant technology in terms of efficacy.