Henüz sürmekte olan daimi dişlere uygulanan rezin ve cam iyonomer esaslı fissür örtücülerin etkinliklerinin in vivo ve in vitro koşullarda değerlendirilmesi
In vivo and in vitro evaluation of the effectiveness of resin and glass ionomer based fissure sealants on newly erupted permanent teeth
  1. Tez No: 272023
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızda nem izolasyonunu sağlamanın çok zor olduğu henüz sürmekte olan daimi birinci büyük azı dişlerinde, CİS esaslı bir fissür örtücü olan Fuji Triage'in klinik etkinliği ile in vitro koşullarda mikrogerilim bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı özelliklerinin F içeren rezin esaslı bir fissür örtücü (Helioseal F) ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda fissür örtücülerin klinik başarısı; yaşları 6-9 arasında değişen 79 çocuk hastanın 158 alt daimi birinci büyük azı dişinde, tedaviden sonra 3., 6., 12. ve 18. aylarda, genel başarı (retansiyon),yenilenme sıklığı, kenar bütünlüğü, kenar renkleşmesi ile fissür örtücü kaybında oklüzal yüzeylerdeki çürük gelişimi üzerine etkileri kriterleri esas alınarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızın in vitro bölümünde, Fuji Triage ve Helioseal F'in mikrosızıntı ve mikrogerilim bağlanma dayanımları üzerine tükürük kontaminasyonunun etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla gömülü, kök gelişiminin 2/3'ü tamamlanmış toplam 100 adet üçüncü büyük azı dişi kullanılmıştır. Fissür örtücülerin mikrosızıntısı `boya sızıntısı test yöntemi' ile mineye bağlanma kuvveti ise `mikrogerilim bağlanma dayanım testi' ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızda fissür örtücülerin genel başarısı 3., 6., 12. ve 18. aylarda değerlendirildiğinde; Helioseal F grubunda sırasıyla; %97,5; %93,6; %86,7; %81,3; Fuji Triage grubunda ise, %91,1; %85,9; %68; %54,7 oranında başarı elde edildiği ve aradaki farkın 12. ve 18. aylarda anlamlılık kazandığı saptanmıştır (p0,05).6. ayda yapılan değerlendirmede; Helioseal F grubunda örtücülerin %92,1'inin, Fuji Triage grubunda %88,7'sinin kenar bütünlüğünü koruduğu saptanmıştır. Helioseal F uygulanan dişlerin %2,6'sında, Fuji Triage uygulananların %2,8'inde sadece bir bölge ile sınırlı hafif renk değişikliğine rastlanılmıştır (p>0,05).12. ayda yapılan değerlendirmede; Helioseal F grubunda örtücülerin %92,8'inin, Fuji Triage grubunda %75'inin kenar bütünlüğünü koruduğu ve aradaki farkın anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p0,05).18. ayda; Helioseal F grubunda örtücülerin %93,8'inin, Fuji Triage grubunda ise %82,4'ünün, diş yüzeyi ile tam bir bütünlük içerisinde olduğu izlenmiştir. Helioseal F grubunda örtücülerin %6,2'sinin, Fuji Triage grubunda ise %13,7'sinin kenar bütünlüğünün hafif bir şekilde bozulduğu, Fuji Triage uygulanan dişlerin %3,9'unda fissür örtücü kenarı boyunca aralanma ve derin çatlakların oluştuğu tespit edilmiştir. Fuji Triage uygulanan dişlerde %15,7; Helioseal F uygulananlarda ise %7,7 oranında hafif renk değişikliği tespit edilmiştir. Fuji Triage grubunun %1,9'unda fissür örtücü ve diş arasında şiddetli renk değişikliği saptanmıştır (p>0,05).Fissür örtücülerin oklüzal yüzeylerde yeni çürük lezyonu gelişimi üzerine etkileri değerlendirildiğinde; Fuji Triage ve Helioseal F uygulanan dişlerin hiç birinde kavitasyonla karakterize yeni çürük lezyonu gelişimine rastlanılmamıştır.İn vitro mikrosızıntı çalışmamızda; tükürükle kontamine olmayan mine yüzeylerine uygulanan Helioseal F grubunda mikrosızıntıya rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make a clinical and an in vitro comparison and evaluation of Fuji Triage, glass ionomer based fissure sealant and F containing resin based fissure sealant (Helioseal F) in terms of their microtensile bond strength and microleakage properties on newly erupted permanent first molars, in which it is difficult to secure moisture isolation.The clinical success of the fissure sealants on 158 lower first permanent molars of 79 children between the ages of 6-9 was evaluated according to the criteria of overall success (retention), frequency of retreatment, marginal integrity, marginal discoloration as well as occlusal caries development in case of sealant loss. Patients were recalled for follow-up examination on the 3th, 6th, 12th and 18th months.The in-vitro part of this study focused on the effect of saliva contamination on microleakage and microtensile bond strength of Fuji Triage and Helioseal F. A total of 100 impacted third molar teeth with 2/3 completed root formation were used. The microleakage of fissure sealants was assessed with `dye penetration test method? and their bond strength to enamel was assessed with `microtensile bond strength test?.The evaluation of overall success of the fissure sealants at the 3rd, 6th, 12th and 18th months showed success rates for Helioseal F and Fuji Triage as 97.5%; 93.6%; 86.7%; 81.3% and 91.1%, 85.9%, 68%, 54.7%, respectively. Success rates of the materials showed statistically significant difference in follow-up examinations on the 12th and 18th months (p0.05).At 6th month evaluation, the rate of fissure sealants that adjacent to the tooth surface was found as 92.1% for Helioseal F and 88.7% for Fuji Triage. The rate of fissure sealants that showed slight discoloration along the margin in one area was found as 2.6% for Helioseal F and 2.8% for Fuji Triage.At 12th month evaluation; the rate of fissure sealants that adjacent to the tooth surface was found as 92.8% for Helioseal F and 75% for Fuji Triage and there were significant differences between the groups (p < 0.05). At Fuji Triage group, marginal integrity of fissure sealants was damaged 12.5% slightly and 12.5% with width and deep crevices. In the evaluation of marginal discoloration, 10.9% of the teeth sealed with Fuji Triage and 5.7% of the teeth sealed with Helioseal F were found to be discolored along the margin in one area and statistically no significant differences were found between the groups (p>0.05).At 18th month evaluation; the rate of fissure sealants that adjacent to the tooth surface was found as 93.8% for Helioseal F and 82.4% for Fuji Triage. Marginal integrity of fissure sealants was damaged slightly with 6.2% for Helioseal F and 13.7% for Fuji Triage, respectively. Width and deep crevices along the fissure sealant were determined in 3.9% of the tooth that has been applied Fuji Triage. Slight discoloration was detected in 15.7% of Fuji Triage applied teeth and in 7.7% of Helioseal F applied teeth, respectively. In 1.9% of Fuji Triage group, severe discoloration was determined at the tooth-sealant interface (p>0.05).During the evaluation periods of the effect of fissure sealants on occlusal caries development, no new cavitation characterized-caries were found.In our in-vitro microleakage study, no microleakage was found in the group of Helioseal F when applied to non-contaminated enamel surfaces.