Hastane kaynaklı Acınetobacter suşlarında karbapenem direncinin moleküler analizi ve suşlar arası klonal ilişkinin gösterilmesi
Molecular analysis of carbapenem resistance among hospital acquired Acinetobacter strains and determination of the clonal relations among the strains
  1. Tez No: 272054
  2. Yazar: NİHAL SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YALINAY ÇIRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'de Ağustos 2007 - Haziran 2010 tarihleri arasında Dahiliye veya Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastaların endotrakeal aspirat veya balgam örneğinden izole edilen ve Acinetobacter spp. olarak tiplendirilen suşlar çalışmaya alındı.Bu çalışmanın amacı, hastane enfeksiyonlarına yol açan Acinetobacter izolatlarında ilaç duyarlılık paternlerinin gösterilmesi, çoklu ilaç direncine sahip Acinetobacter suşlarının klinik izolatlarında, karbapenem direncinin en önemli nedeni olan OXA tipi beta laktamaz enzim dağılımının gösterilmesi ve Arbitrarily Primed PZR (AP-PZR) yöntemiyle izolatlar arasındaki klonal ilişkinin gösterilmesidir.Çalışmaya alınan suşların antibiyotik duyarlılıkları, Kirby Bauer disk difüzyon yöntemine göre yapıldı. Çalışmada kolistine hepsi duyarlıyken, kolistin haricindeki 13 antibiyotiğin direnç oranları, en düşük % 44 olarak netilmisin ile en yüksek % 99 oranında siprofloksasin bulunmuştur. İmipenem direnç oranı % 84, meropenemde ise bu oran % 96'dır.PZR yöntemiyle blaOXA genlerine bakılmıştır ve Acinetobacter baumannii'ye özgü olan blaOXA-51 geni şuşların % 99'unda pozitif bulunmuştur. Karbapenem dirençli suşlarda blaOXA-23 oranı % 75, blaOXA-51 oranı ise % 23 olarak saptanmıştır. Suşların %90'ında blaOXA-23-like ya da blaOXA-58-like genlerinin en az bir tanesi bulunmuştur.Hastane enfeksiyonlarına neden olan Acinetobacter suşlarının AP-PZR ile klonal incelenmesinde A ve B olmak üzere 2 ana klon saptanmıştır. B klonunun alttiplerinden B1'in hala potansiyel hastane enfeksiyon etkeni olarak DYBÜ'de bulunduğu düşünülmektedir ve YBÜ'leri arasında çapraz bulaş olduğu görülmüştür.Bu çalışmada OXA tipi karbapenemazların yaygınlığı ile ß-laktam antibiyotiklere karşı direncinin yüksek seviyede olması dikkat çekmekte iken, hastane enfeksiyonu ile oluşan salgın analizinde AP-PZR yönteminin ilk incelemede klonal ilişkinin ortaya konmasında oldukça başarılı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter spp. strains isolated from endotracheal aspirate or sputum samples of hospitalized patients from Internal Medicine or Neurology Department Intensive Care Units between August 2007 ? June 2010 were included to the study.The aim of this study is to determine drug susceptibility patterns of Acinetobacter isolates which cause hospital infections, and OXA type beta lactamases enzymes distribution which is the main cause of carbapenem resistance in clinical isolates of multidrug resistant Acinetobacter strains, and besides the clonal relationship between isolates by means of Arbitrarily Primed PZR (AP-PZR) method.Antibiotic susceptibility of the isolated strains was performed by Kirby Bauer disk diffusion method. In this study, it is found that all strains were susceptible to colistin. When the resistant rates of other 13 antibotics (except colistin) were compared, it is found that netilmicin had the lowest resistant rate (44%) and ciproflaxacin had the highest resistant rate (99%). The resistant rates of imipenem and meropenem was found as 84% and 96 %, respectively.blaOXA-23 genes were examined with PZR method and blaOXA-51 gene specified to Acinetocter baumannii was found positive in 99% of all strains. The ratio of blaOXA-23-like gene and blaOXA-58 gene in carbapenem resistant strains was determined as 75% and 23%, respectively. At least one of the blaOXA-23-like and blaOXA-58 gene was found in 90% of all strains.With the clonal analysis of Acinetobacter strains causing hospital infections by using AP-PZR method, two main clons were determined and named as A and B. It is figured out that B1 (the subtype of B clon) is still found in Internal Medicine Intensive Care Unit as potential hospital infections and it is observed as cross transmission between Intensive Care Units.In this study, high prevalence of OXA type carbapenemases and high resistance rates to ß-lactamases antibiotics were noticable and it is observed that AP-PZR method was very successful to show the clonal relationship in epidemic analysis caused by hospital infections.