Hipotiroidizm hastalarında Levotiroksin tedavisinin endotel fonksiyonları, sol ventrikülün diyastolik fonksiyonları ve miyokard performans indeksine etkisi
Effect of Levothyroxine therapy on endothelial function, left ventricular diastolic function and myocardial performance index in hypothyroidism patients
  1. Tez No: 272062
  2. Yazar: NURTAÇ ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hipotiroidizm, tiroid bezinden tiroid hormon salgılanmasının azaldığı bir endokrinoloji hastalıktır. Tiroid hormonları birçok organı etkilemenin yanında endotel yapısı ve kalp de bu etkilenen organlardan olup insan için hayati önem taşımaktadır.Endotel, vazokontrüksiyon ve vazodilatasyon, düz kas hücre proliferasyonu ile migrasyonunun inhibisyonu ve stimülasyonu, trombogenez ve fibrinoliz gibi faktörlerin düzenlendiği vasküler hemostazın ana düzenleyicisidir. Bu mekanizmalar arasındaki denge bozulursa endotel disfonksiyonu oluşur. Endotel disfonksiyonu, aterosklerotik plağın, ultrasonografik ve anjiyografik tespiti öncesinde, aterosklerozun en erken belirleyicilerinden biri olarak düşünülmektedir.Hipotiroidizm ayrıca kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını etkileyerek kalp yetmezliğine zemin hazırlamaktadır. Diyastolik disfonksiyon, sistolik disfonksiyonun bir öncülü olabildiği gibi kalp yetmezliği olan hastaların %30-40`ında diyastolik disfonksiyon bulunmuştur.Çalışmaya yaşları 18-65 arasında TSH değeri 4,2 uIU/ml üzerinde olan hipotiroidizmli 50 olgu alındı. Bu hastaların tedavi öncesi ve sonrası MPİ, ABG ve EBG değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is an endocrinologic disorder with a decrease in secretion of thyroid hormone from the thyroid gland. Besides affected many organs, endothelial structure and the heart, are also affected from this disease.Endothelium is the main regulator in vascular homeostasis such as vasoconstriction, vasodilatation, inhibition and stimulation of smooth muscle cell proliferation and migration, thrombogenesis and fibrinolysis. Endothelial dysfunction occurs when balance between these mechanisms deteriorate. Endothelial dysfunction is thought to be one of earliest predictors of atherosclerosis before the ultrasonographic and angiographic determination of atherosclerotic plaque.Hypothyroidism can also affect the heart's systolic and diastolic function and it can establish the occurrence of the heart failure. Diastolic dysfunction is generally the precursor of systolic dysfunction and 30- 40% of patients with heart failure have diastolic dysfunction.In the study, we admitted 50 hypothyroidism patients ages between 18-65 with TSH values over 4.2 uIU/ml. Flow mediated dilatation (FMD), endothelial independent dilatation and MPI values of these patients were compared before and after treatment.