Çocukluk çağı akut lösemilerinde apoptotik yolakta TRAIL ve TRAIL lıgand
The serum TRAIL and TRAIL ligand on the apopitotic pathway in childhood acute leukemias
- Tez No: 272068
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT ANTMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Lösemilerde ve malign tümörlerde hücre çoğalması ve hücre apoptozisiarasındaki denge bozulmuştur. p-53 sisteminden bağımsız olarak apoptozisi uyaran;ekstrinsik yolağı hedef alan, tedavi yöntemleri apoptozisin sadece kanser hücrelerindeuyarılmasını sağlayarak sağlıklı hücrelerin zarar görmesini engeller. Tümör nekrozeedici faktör ilişkili apoptozis indükleyici ligand (TRAIL) pek çok kanserli hücredehücre yüzeyinde bulunur. TRAIL'ın, reseptörlerinden TRAIL- R1 ve TRAIL-R2 ilebağlanması apoptozisi uyarır. TRAIL'ın reseptörlerinden TRAIL- R3 ve TRAIL-R4 ilebağlanması halinde apopitotik sinyal oluşmamaktadır. Apoptozis ile lösemi gelişimiarasındaki ilişki bir çok çalışmada araştırılmıştır.Bu çalışmada çocukluk çağı akut lösemilerinde tanıdaki serum TRAIL düzeyi veserum TRAIL reseptörleri; (TRAIL-R1, TRAIL-R2, TRAIL-R3, TRAIL-R4)düzeylerini araştırdık. Bu düzeyler ile hastaların klinik bulguları, yaşam süreleriarasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: : Bu çalışma Ekim 2009? Temmuz 2010 tarihleri arasındaÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Çocuk Onkoloji BilimDallarına başvuran hastalarda yapıldı. Çalışmaya 9 ay-12 yaş 8ay arasında yeni tanıalmış 23 akut lenfoblastik lösemili (ALL) hasta ile, 9 gün-19 yaş arasında 14 akutmyeloblastik lösemili (AML) hasta dahil edildi. Sağlıklı, kan hastalığı olmayan, hastagrubuna benzer yaş ve cinsiyetteki 21 çocuk, kontrol grubu olarak seçildi. Tanısırasında serum örneklerinden TRAIL ve TRAIL reseptör düzeyleri Elisa yöntemi ilearaştırıldı.Bulgular: Akut lösemi tanılı hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında akutlösemi hastalarında ortalama serum TRAIL düzeyi sağlıklı kontrollerden düşük tespitedildi. (p=0,002) (p0,05).Common ALL antigen (CALLA )(-) öncül B ALL grubunda TRAIL düzeyi düşüktespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In leukemias and malignant tumors the balance and interaction betweenapoptosis and cell proliferation is dysregulated. Many types of cancer cells have tumornecrosis factor related apoptosis inducing ligand (TRAIL) on their cell membransurfaces. Targeting the cell extrinsic pathway which triggers p-53 independent apoptosisoffers a unique therapeutic stragtegy to induce apoptosis in only cancer cells thusprevents the damage of healthy cells. TRAIL induces apoptosis with its receptorsTRAIL-R1, TRAIL-R2 however apoptosis can not be induceed by receptorsTRAIL R-3 and TRAIL-R4. Ther are many trials to search the correlation betweenleukemia and apoptotic pathway disorders.In this study we determined the seum levels of TRAIL and TRAIL receptors(TRAIL-R1, TRAIL-R2, TRAIL-R3, TRAIL-R4 ) in acute childhood leukemias atdiagnosis. We aimed to determine the relation between the levels of soluble TRAIL andTRAIL receptors and patient?s survival, clinical parameters.Materials and Methods: The study was performed in Pediatric Hematology andPediatric Oncology department of Çukurova University Medical Faculty betweenOctober 2009 and July 2010. Twenty-three cases with ALL at the ages of 9 months-12year 8 months and fourteen cases with AML at the ages of 9 days-19 years are includedin this study. The age distrubution of the control group varied 3 months-17 yearsconsisted of twenty-one healty children with similar gender and age were included inthe study.