Çocukluk çağı akut lösemilerde serum Fas ve Fas Ligand düzeyleri
The serum Fas and Fas Ligand levels in childhood acute leukemias
- Tez No: 203301
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BÜLENT ANTMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Apoptozis, dokuların gelişim evrelerinde, dokulardaki hücre sayısını belirleyici homeostatik mekanizmada, immün olaylarda, hücrelerin hastalık veya zararlı ajanlara bağlı hasarlanmalarında, yaşlanma sürecinde rol oynar. Apoptozis mekanizmasındaki anormallikler ve değişiklikler kanser gelişimine yol açabilmektedir. Kaspazlar adı verilen sistein proteaz enzimleri apoptozis sinyal mekanizmasını başlatırlar. Apoptozisi indükleyen sinyaller, intrensek yolu ve ekstrensek yolu tetikleyen proteinler olmak üzere çok sayıdadır. En iyi tanımlanan ölüm reseptörü Fas ve onun spesifik ligandı olan Fas Ligand'tır. Birçok tümör tipinde apoptozis regülasyonunda görev yaparlar. Fas, sitotoksik T hücreleri üzerindeki liganda bağlanarak apoptozisi başlatır. Bu çalışmada, çocukluk çağı akut lösemilerinde, apoptozis mekanizmasının anlaşılmasında rol oynayan hücre membran reseptörlerinden Fas ve Fas Ligand düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çocukluk çağı akut lösemili hastalarda, tanıdaki serum Fas ve Fas Ligand düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Çalışmaya 1 ile 18 yaş arasında yeni tanı almış 29 Akut Lenfoblastik Lösemi'li , 23 Akut Myeloblastik Lösemi'li çocuk dahil edildi. Yirmiyedi çocuktan oluşan kontrol grubunun yaş dağılımı 1-15 yıl arasındaydı. Tanı sırasında periferik kandan elde edilen serum örneklerinden Fas ve Fas Ligand düzeyleri çalışıldı.Sonuç: Akut lösemi tanılı hastalar ile, kontrol grubu arasında serum Fas düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Apoptosis play role in tissue developing stages, homeostatic mechanism that determine the cell count in the tissue, immune events, tissue damage caused by illness and harmful agents and cell aging process. Abnormalities and alterations in apoptosis mechanism may lead to cancer development. Cysteine proteases enzymes, called caspases, appear to be involved in both the initial signaling events. There are many proteins that trigger intrinsic and extrinsic pathway and induce apoptosis signals. Fas and its specific ligand that known as Fas Ligand are the best defined dead receptors and have functions in apoptosis regulation with many tumor types. Fas binds the ligand on the cytotoxic T cells and start apoptosis. Objectives of this study were to determine serum levels of Fas and Fas Ligand at the time of diagnosis in childhood acute leukemias that play important role in apoptosis mechanism. Patients and Methods: In this study, we investigated serum Fas and Fas Ligand levels by using ELISA method in childhood acute leukemias. Twenty-nine cases with Acute lymphoblastic leukemia and twenty-three cases with Acute myeloblastic leukemia at the ages of 1-18 years are included this study. The age distrubition of the control group varied 1-15 years consisted of twenty-seven children. We investigated serum Fas and Fas Ligand levels at the time of diagnosis from peripheral blood samples.Results: The comparison of the average values of the Fas levels in acute leukemia patients and control group have shown important difference as statistically (p0,05).