Koroner arter hastalığı şüphesi olan hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi koroner anjiyografinin prognostik değerinin araştırılması
Prognostic role of multidetector computed tomography coronary angiography in patients with suspected coronary artery disease
  1. Tez No: 272083
  2. Yazar: HİKMET YORGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ OTO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çok kesitli bilgisayarlı tomografi anjiyografi (ÇKBTA) koroner arter hastalığının (KAH) tanısındaki rolüne ek olarak hastalağın seyri hakkında da bilgi verebilmektedir. Bu çalışmada KAH şüphesi olan hastalarda ÇKBTA'nın prognostik değerinin araştırılmıştır. Çalışmaya KAH değerlendirilmesi amacıyla ÇKBTA çekilen ve öncesinde KAH öyküsü olmayan ortalama yaşın 58.4±11.4 olduğu, 602'si erkek (%54), olmak üzere toplam 1115 hasta alınmıştır. Çalışmamıza alınan hastaların tümünün ÇKBTA incelemeleri çift tüplü 64 kesitli cihaz (Somatom Definition, Siemens, Erlangen, Almanya) ile yapılmıştır. Koroner arterler modifiye Amerikan Kalp cemiyeti sınıflamasına göre toplam 16 segmentte incelenmiştir. Koroner aterosklerotik plakların morfolojik analizi (1) kalsifiye (kontrastın doldurduğu koroner lümeninden daha yoğun bir BT yoğunluğu), (2) kalsifiye olmayan (kontrastın doldurduğu koroner lümeninden daha az yoğun ancak etrafındaki bağ dokudan daha fazla bir BT yoğunluğu) ve (3) miks (hem kalsifik hem de kalsifik olmayan komponentler içeren plaklar) olarak yapılmıştır. Hastalar takipte KAH'a bağlı geçirilen olaylar açısından izlenmiştir. Ortalama 29.7±13.2 aylık izlemde 29 hastanın akut koroner sendrom nedeniyle acil servise başvurduğu izlenmiştir. Bunlardan 4 hastada ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü, 5 hastada ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü, 20 hastada ise kararsız anjina pektoris gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the diagnostic role, multidetector computed tomography (MDCT) coronary angiography can give important data regarding the prognosis of coronary artery disease (CAD). In this study we aimed to evaluate the prognostic role of MDCT coronary angiography in patients with suspected CAD. A total of 1115 patients (602 male, 54%; age: 58.4 ± 11.4) who did not have a history of previous CAD were enrolled in this study. All subjects underwent computed tomography (CT) coronary angiography imaging using dual-source MDCT scanner (Somatom Definition, Siemens, Erlangen, Germany). For categorization of the coronary plaques, the coronary system was divided into 16 separate segments. For each segment, coronary plaques were categorized as: (1) calcified (defined as a CT density more than the contrast enhanced coronary lumen), (2) noncalcified (defined as a CT density less than the contrast enhanced coronary lumen but greater than the surrounding connective tissue), (3) mixed (having both calcified and non calcified components). In the follow up, patients with acute coronary syndrome were recorded. In a mean follow up of 29.7±13.2 months, cardiovascular events defined as ST segment myocardial infarction (4 patients), non-ST segment elevation myocardial infarction (5 patients) and unstable angina pectoris necessitating emergency department administration (20 patients) were recorded.