Mitral kapak hastalığı nedeniyle mitral kapak replasmanı yapılan hastalarda Tip II Diabetes Mellitus'un erken dönem morbiditeye etkisi
The effect of Type II Diabetes Mellitus on early morbidity after mitral valve replacement for mitral valve disease.
- Tez No: 272089
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
. DM'nin izole kalp kapağı operasyonları sonrası morbidite ve mortaliteye etkisihalen tam anlamıyla tanımlanamamıştır. Bizim çalışmamızın amacı da mitral kapakhastalığına bağlı izole mitral kapak replasmanı yapılan hastalarda diabetesmellitusun postoperatif erken morbidite üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Buamaçla, 2000-2010 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp veDamar Cerrahisi Kliniğinde mitral kapak replasmanı yapılan 214 erişkin hastaretrospektif olarak incelenmiştir. DM tanısı olan 36 hasta grup I'i, DM tanısıolmayan 178 hasta da grup II'yi oluşturmuştur. Hastaların preoperatif özelliklerikarşılaştırıldığında, serebrovasküler bozukluk, KOAH, aritmi ve renal fonksiyonbozukluğu açısından gruplar arasında farklılık saptanmadı. Ancak, preoperatifhipertansiyon öyküsü diabetik grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde dahasık olarak görüldü. Preoperatif EF değeri de grup I'de grup II'ye göre anlamlıbiçimde düşük bulundu. Grup I'de postoperatif serebrovasküler bozukluk oranı,postoperatif entübasyon süresi, postoperatif yoğun bakımda ve hastanede kalış süresi,yara yeri enfeksiyonu oranı ve revizyon oranı açısından istatistiksel olarak anlamlıdüzeyde yüksek saptandı (sırasıyla p=0.015, p=0.01, p=0.01, p=0.023, p=0.003 vep=0.045). Postoperatif aritmi oranı, postoperatif renal fonksiyon bozukluğu, KPBsüresi, aort klemp süresi ve erken mortalite açısından gruplar arasında anlamlıfarklılık görülmedi. Diabet'in yara yeri enfeksiyonu oranını 5.9 kat (p=0.002), SVBoranını 5.6 kat (p=0.009), aritmi oranını 1.3 kat (p=0.497) ve revizyon oranını 3 kat(p=0.042) arttıdığı hesaplandı. Sonuç olarak, çalışmamız göstermiştir ki, mitralkapak hastalığı nedeniyle MVR yapılan hastalarda DM birçok yönden risk faktörüoluşturarak erken dönem morbiditeyi olumsuz etkilemektedir. Kapak replasmanıplanlanan ileri yaşlı ve ciddi risk profili içeren hastaların sayısının giderek arttığı dadüşünüldüğünde DM'nin bu etkisi cerrahi planlamada değerlendirmeye alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a well knownrisk factor for cardiovascular diseases. The effect of diabetes on morbidity andmortality after isolated valve operations is not well defined. The purpose of thisstudy was to evaluate the effect of diabetes mellitus on early morbidity after mitralvalve replacement. Thus, for this purpose, 214 consecutive patients whom underwentprimary, isoleted mitral valve replacement at Hacettepe University Department ofCardiovascular Surgery between the years 2000 and 2010 were retrospectivelyanalysed. Thirty six patients had diagnosis of diabetes (group I) and 178 patients(group II) had not. There were no difference between the groups for preoperativeserebrovascular disorders, pulmonary diseases, arrhytmia and renal disorders.History of hypertension was higher and preoperative ejection fraction was lower ingroup I. Rate of postoperative serebrovascular disorders, intubation time, intensivecare unit and hospital stay time, wound infection and revision rate were significantlyhigher in group I (p=0.015, p=0.01, p=0.01, p=0.023, p=0.003 and p=0.045respectively). Postoperative arrhytmia and renal disorder rate, cardiopulmonarybypass and aortic clamp time and early mortality were similar between the groups.Appearance of diabetes increases wound infection rate 5.9, serebrovascular disorderrate 5.6, arrhtymia rate 1.3 and revision rate 3 times. In conclusion, our study showedthat diabetes mellitus is associated with worse early morbidity after mitral valvereplacement and this information should be used when making operative desicions.