Perfore apandisit nedeniyle ameliyat edilen çocuklarda açık ve kapalı drenaj sistemlerinin cerrahi alan enfeksiyon hızına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of open and closed drainage systems? effect on SSI incidence in children operated for perforated appendicitis
- Tez No: 272088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Perfore apandisit ameliyatlarında açık drenaj sisteminden kapalı drenaj sistemine geçişin CAE hızına etkisi araştırılmıştır. Hastanemizde 2004?2010 yılları arasında perfore apandisit tanısıyla ameliyat edilen olguların hastane dosyaları ve bilgisayarlar kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Kayıtlardan olguların cinsiyeti, yaşı, eşlik eden sistemik hastalık varlığı, semptom süresi, apandisit tanısı almadan önce başka bir doktor tarafından değerlendirilme öyküsü, başvuru öncesi analjezik ve antibiyotik kullanımı öyküsü, uygulanan profilaksi, ameliyatta kullanılan drenaj sistemi, CAE gelişimi, antibiyotik kullanım süresi ve yatış süresi gibi veriler kaydedilerek incelenmiştir. Olguların tanısı patolojik inceleme sonuçları ile doğrulanmıştır. Cerrahi alan enfeksiyon tanımında CDC kurumunun tanı kriterleri kullanılmıştır. Olguların 70'inde açık drenaj sistemi, diğerlerinde ise kapalı drenaj sistemi kullanılmıştır. Yaş ortalamaları 8,9±3,9 olan 8 erkek 6 kız olguda CAE saptanmıştır. Açık drenaj sistemi kullanılan olgularda CAE gelişme oranı %15,7, kapalı drenaj sistemi kullanılan olgularda ise %7,5 bulunmuştur. Kapalı drenaj sistemi kullanımının CAE gelişimini azalttığı belirlenmiştir. Açık drenaj sistemi kullanılan olgularda antibiyotik kullanım süresi 7,5±3,4, kapalı drenaj sistemi kullanılanlarda ise 6,4±2,1 gün olarak saptanmış ve guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Açık drenaj sistemi kullanılan olgularda hastanede yatış süresi 8,2±3,1, kapalı drenaj sistemi kullanılanlarda ise 6,8±1,9 gün olarak saptanmış ve guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Perfore apandisit hastalarında açık drenaj sistemi kullanımı, kapalı drenaj sistemiyle karşılaştırıldığında CAE sıklığını artırmaktadır. CAE hastanede yatış ve antibiyotik kullanım süresini artırması nedeniyle tedavi giderlerinde artışa neden olmaktadır. Bu sonuçlara göre perfore apandisit ameliyatlarında kapalı drenaj sistemi kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Effect of replacing open drainage system to closed drainage system on SSI in children operated for perforated appendicitis has been evaluated. Hospital files and computer records of perforated appendicitis cases operated in 2004-2010 have been evaluated retrospectively. Gender, age, associated systemic disease, duration of symptoms, history of previous diagnosis other than appendicitis, history of analgesic and antibiotic treatment before correct diagnosis, prophylactic antibiotic use, drainage system used in operation, SSI, length of antibiotic treatment after operation and hospitalization length of each case have been recorded. Diagnoses of cases have been confirmed by pathological examination. Criteria of CDC have been used to define SSI. Open drainage systems have been used for 70 of cases and closed systems have been used in the others. SSI has been found in 8 male and 6 female patients with a mean age of 8,9±3,9 years. Eleven of SSI cases have had superficial infection and 3 have had organ/space infection. Antibiotic treatment length and hospitalization length of patients with SSI have been significantly longer than the patients without SSI. SSI rate has been %15,7 for open drainage system group and %7,5 for closed drainage system group. Closed drainage system has been found to be reducing SSI rate. Antibiotic treatment length has been 7,5±3,4 days for open drainage system group and 6,4±2,2 days for closed drainage system group and the difference has not been statistically significant. Hospitalization length for open drainage system group has been 8,2±3,1 days and 6,8±1,9 day for closed drainage system group and the difference has been statistically significant. Open drainage system used in operation of patients with perforated appendicitis leads an increased frequency of SSI when compared to the closed drainage system. SSI is an important problem increasing morbidity and treatment costs through increasing hospitalization and antibiotic treatment length. Thus, closed drainage systems should be prefered in perforated appendicitis operations in children.