Deneysel subaraknoid kanama modelinde pentoksifilinin serebral vazospazm üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Treatment of cerebral vasospasm with pentoxyphylin in subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 272099
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AKALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) yüksek oranda mortalite ve ciddi morbidite ile sonuçlanan bir klinik antitedir. Gecikmiş serebral vazospazm subaraknoid kanama sonrasında görülebilen önemli bir komplikasyon olup morbidite ve mortalitenin en önemli sebebi olarak gösterilir. Çalışmamızda fosfodiesteraz (PDE) inhibitörü pentoksifilinin serebral vazospazm üzerine etkileri incelenmiştir.Çalışmamızda toplam 20 adet Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı kullanıldı. Bu tavşanlar rastgele seçilerek n=5 olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu; Grup 2 SAK(-)+pentoksifilin, Grup 3 SAK(+), Grup 4 SAK(+)+pentoksifilin olarak oluşturuldu. Grup 3 ve 4'teki tavşanların sisterna magnalarına otolog arteryel kan verilerek SAK oluşturuldu. Grup 2 ve 4'e 12'şer saat ara ile 3 kez pentoksifilin verildi. Tüm hayvanlar SAK oluşumunu izleyen 48. saatte sakrifiye edilerek beyin ve beyin sapları global olarak çıkarılıp fikse edildi.Çalışmanın sonucunda Grup 4'teki baziler arter lümen çapı ve kesit alanı Grup 3'e nazaran anlamlı olarak artmış olarak izlendi (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a clinical entity that often results in death or severe disability. Delayed cerebral vasospasm is an important complication of SAH and is considered to be the major cause of mortality and serious morbidity. The current study was undertaken to determine whether pentoxyphylin therapy reverses vasospasm.In this study 20 male New Zeland White rabbitsweighing 3000 to 3500 gr wereassignedrandomlyto 1 of 4 groups. Animals in group 1 served as controls, group 2 were not subjected to SAH but taken pentoxyphylin for 3 times, group 3 SAH only and group 4 was treated with pentoxyphylin 3 times at 12hr, 24hr and 36 hr after the vasospasm. All animals were euthanized and then brains and brain stems were removed after 48 hours following SAH.As a result of the study, basilar artery vessel diameter and basilar artery luminal section areas in group 4 were significantly higher than group 3 (p< 0.05). Basilar artery thickness were higher in group 3 than other groups and this is statistically significant. (p< 0.05).In our study the results of measurements of cross sectional areas between groups were significantly different. We therefore propose that pentoxyphylin is a candidate for clinical trials in the treatment of delayed vasospasm.