Çölyak hastası Türk çocuklarında HLA grupları ve HLA gruplarının hastalığın prezentasyonu, ailede çölyak hastalığı varlığı, diğer otoimmün hastalıklarla birlikteliği ve histopatolojik hasar ile ilişkisi
The HLA groups and their relationship with the presentation types, positive family history for CD, coincidence with other autoimmune diseases and the degree of histopathologic injury in Turkish children with celiac disease
- Tez No: 272100
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRAKAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çölyak hastalığı, oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı otoimmün bir hastalıktır. Genetik faktörler içerisinde en önemlisi insan doku uygunluk antijenleri (HLA) olup tip-1 diyabet, otoimmün tiroidit, Sjörgen sendromu gibi diğer otoimmün hastalıkların oluşmasında da rol almaktadır. HLA DQ2, DQ8, DR3, B8 gibi bazı allellerin çölyak hastalığına ve diğer otoimmün hastalıklara yatkınlığı arttırdığı; HLA DQ*0602 gibi bazı allellerin ise bu hastalıklara karşı koruyucu rolü olabileceği bildirilmektedir.Bu çalışmanın amacı çölyak hastası Türk çocuklarında HLA gruplarının belirlenmesi, HLA antijenleriyle hastalığın prezentasyon şekli, diğer otoimmün hastalıklarla birlikteliği, ailede çölyak hastalığı varlığı ve histopatolojik hasarın şiddeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi; çölyak hastalığının oluşumunda ve çölyak hastalığıyla diğer otoimmün hastalıkların birlikteliğinde HLA DQ*0602 allelinin koruyuculuk rolünün olup/olmadığının belirlenmesidir.Çalışmamızda Modifiye ESPGHAN kriterlerine göre çölyak hastalığı tanısı konulan 73(50 kız; 23 erkek) hastadan çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubuna alınan hastaların demografik özellikleri, başvuru anındaki belirti ve bulguları, eşlik eden diğer otoimmün hastalıklar, ailesinde çölyak hastalığı varlığı, tanı anında saptanan ince bağırsak mukozasında hasarın derecesi belirlendi. Çölyak hastalarının, çölyak hastası olmayan kardeşlerinden oluşturulan 22 (15 kız; 8 erkek) kişilik grup kontrol grubu 1, normal populasyondan aralarında akrabalık olmayan bireyler arasından rastgele seçilerek oluşturulan 66 (40 kadın; 26 erkek) kişilik grup kontrol grubu-2 olarak isimlendirildi.Hastalar tanı anındaki prezentasyon bakımından tipik, atipik ve sessiz hastalık olarak üç gruba ayrıldı. Barsak mukozasında oluşan hasar modifiye Marsh sınıflaması temel alınarak Marsh 0, 1, 2, 3a, 3b ve 3c olarak derecelendirildi.Hasta grubunda HLA B8, B50, C6, C7, DR3, DR7, DQ2, allelleri, ve DR3 homozigotluğunun her iki kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Necati Balamtekin, The HLA groups and their relationship with the presentation types, positive family history for CD, coincidence with other autoimmune diseases and the degree of histopathologic injury in Turkish children with celiac disease. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenterolojisi Yan Dal Uzmanlık Tezi. Ankara, 2010.Celiac is an autoimmune disease in which genetic and environmental factors both play role for its occurence. Human leucyte antigens (HLA) are the most important genetic factors both for celiac disease and other autoimmune diseases such as type-1 diabetes, autoimmune thyroiditis and Sjörgen syndrome. Some alleles including HLA DQ2, DQ8, DR3, and B8 increase susceptibility to autoimmune diseases but others such as HLA DQ*0602 alleles may have a protective role against these diseases.The aim of this study is to evaluate the relationship between the HLA-groups of Turkish children with celiac disease to presentation mode, association of other autoimmune diseases, family history, degree of the histopathological injury, and also the protective role of HLA DQ*0602 allele in this study population.Study groups included 73 (50 female, 23 male) children diagnosed with celiac disease according to modified ESPGHAN criteria. Demographic characteristics, initial symptoms and signs, accompanying autoimmune diseases, the presence of celiac disease in the family, degree of damage in small intestinal mucosa obtained at the time of diagnosis were determined. Twenty-two siblings of celiac patients without celiac disease (15 female, 8 male) consisted control group 1 and 66 (40 female, 26 male) people from normal population consisted control group-2.viThe presentation types were defined as typical, atypical and silent one. Intestinal mucosal damage was graded according to Marsh classification as 0, 1, 2, 3a, 3b and 3c.The allel frequencies of HLA B8, B50, C6, C7, DR3, DR7, DQ2, and DR3 homozygosity were higher in patient group than both of the control groups.