İnhale steroid alan astımlı çocuklarda HbA1c değerleri
HbA1c values in children with asthma using inhaled steroids
- Tez No: 272106
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Astım; alt hava yollarının geri dönüşümlü obstrüksiyonu ile karakterize, kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Bu nedenle steroidler, anti-inflamatuvar etkilerinden dolayı, tedavinin temelini oluşturmaktadır. Ancak bu ilaçların uzun süreli ve yüksek dozda kullanılması ile sistemik yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkiler arasında glisemik kontrolün bozulması da yer almaktadır. Bu çalışmada; inhale steroid alan astımlı hastalarımızda baktığımız glukoz, insülin, HOMA-IR ve HbA1c değerlerinin, normal değerlerle karşılaştırılması ve istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma; Ocak 2007-Ekim 2010 tarihleri arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde persistan astım tanısı ile inhale steroid tedavisi verilen ve takibe alınan 3-17 yaş arası hastaların, dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma; which is characterized by reversible airway obstruction, is a chronic inflammatory disorder. For this reason, because of anti-inflammatory effects of steroids, are basis of treatment. But if these drugs are used long term and high dose, could cause systemic side effects, including impairment in carbonhydrate metabolism. In this study, we aimed to compare the glucose, insulin, HOMA-IR and HbA1c values with normal ranges and to evaluate statistically in children with asthma using inhaled steroids.This study was performed between January 2007- October 2010 in Abant Izzet Baysal University Medical Faculty, in Division of Pediatric Pulmonology. The records of patients with a diagnosis of asthma who were between 3-17 years were analized retrospectively.