Septoplasti operasyonlarında hasta kontrollü analjezi yöntemi ile Deksmedetomidin ve Propofol infüzyonlarının karşılaştırılması
Septoplasty operations with patient-controlled sedation method to compare Dexmedetomidine and Propofol infusion
- Tez No: 272114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma da septoplasti cerrahisinde, Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) yöntemiyle, deksmedetomidin ve propofolün sedasyon düzeyi, analjezik gereksinimi ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Çalışma; hasta onamı ve etik kurul onayı alındıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Ve Rekonstrüktif cerrahi Ameliyathanesinde, Mart 2010 ve Ağustos 2010 tarihleri arasında septoplasti cerrahisine alınan 50 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmaya katılan tüm hastalara uygulanacak işlem anlatılarak aydınlatılmış onam formu alındı. Çalışma randomize, ve prospektif olarak yapıldı.Hastalar operasyon odasına alınmadan önce HKA cihazının kullanımı hakkında bilgilendirildi. Hastaların operasyon odasına alınmalarını takiben monitörizasyonları; devamlı EKG, 5 dakikada bir yapılan non-invaziv kan basıncı ölçümü ve pulse-oksimetre ile periferik kan oksijen yüzdesi ölçülmesi şeklinde yapıldı. Tüm hastalar için standardize anestezi formu dolduruldu ve vital bulguları her 5 dakikada bir kaydedildi. Tüm hastalara 20-Gauge İV kateter takılarak %0.9 NaCl çözeltisi infüzyonu başlandı. % 0.25 adrenalin solüsyonu emdirilmiş pamuklu nazofaringeal tampon yerleştirildi. Hastalara işlem boyunca oral kanül aracılığı ile 3-5 lt/dk O2 verildi. Cerrahi lokal enjeksiyon yapılmadan 5 dakika öncesinde 1mg midazolam ve 1µg/kg fentanil uygulandı.Grup I: Propofol 0,5 mg/kg başlangıç yükleme dozu verilip, hastalara cerrah tarafından lokal anestezi % 0.5 prilokain hidroklorid epinefrin solüsyonu yapıldıktan sonra, bolus doz 0,2 mg/kg ve devamlı bazal infüzyon dozu 0,5 mg/kg/saat olarak devam edildi. Kilit süresi 10 dakika olarak ayarlandı.Grup II: Deksmedetomidin başlangıç yükleme dozu olan1µg/kg 10 dakikada verilip, hastalara cerrah tarafından lokal anestezi % 0.5 prilokain hidroklorid epinefrin solüsyonu yapıldıktan sonra bolus dozu 0,05 µg/kg olarak ve devamlı bazal infüzyon dozu 0,4 µg/kg/saat olarak devam edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, septoplasty surgery, we aimed to evaluate the effect of dexmedetomidine and propofol with PCA on sedation level, analgesic requirement, and patient satisfactionStudy: After obtaining patient consent and ethical committee approval, the study was performed at Plastic and Reconstructive Surgery operating rooms in Hacettepe University Medical Faculty between March 2010 and August 2010 and 50 patients were accepted in this study. Informed consent forms explaining the procedure were applied to all patients. This study which was randomized and prospective was carried out.All patients were informed on PCA before bringing to operation room. After taking operation room, the patients? observation included continuous ECG, blood pressure measurement in 5 minutes, the percentage of peripheral blood oxygen with pulse-oximetry were carried out. Standardized anesthesia form was filled for all patients and vital signs were recorded in every 5 minutes. 20-gauge intravenous catheter was attached to all patients, 0.9% NaCl solution infusion was started. 0.25% solution of epinephrine-impregnated nasopharyngeal cotton pad was placed in 3-5 L / min O2 was given to patients throughout the procedure via the oral cannula. 1mg midazolam and 1?g/kg fentanyl. were administered 5 minutes prior to surgery local injection.Group I: Propofol 0.5 mg / kg initial loading dose was given. After 0.5% prilocaine hydrochloride epinephrine solution as local anesthetic was given by the surgeon, the bolus dose of 0.2 mg / kg and a continuous basal infusion dose of 0.5 mg / kg / hour was continued. The lock time was set to 10 minutes.Group II: 1µg/kg initial loading dose of dexmedetomidine was given 10 minutes. After 0.5% prilocaine hydrochloride epinephrine solution as local anesthetic was given by the surgeon, bolus dose of 0.05 µg / kg and a continuous basal infusion dose of 0.4 µg / kg / hour was continued.