Postoperatif ağrı kontrolünde septoplasti cerrahisi geçirecek hastalarda yapılanbilateral endoskopik sfenopalatin gangliyon sinir bloğunun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of bilateral endoscopic sphenopalatine ganglion block in patients undergoing septoplasty surgery in postoperative pain control
  1. Tez No: 928766
  2. Yazar: FULYA ÖZGE ÇELİKBAZI
  3. Danışmanlar: DR. ŞENAY GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı septoplasti cerrahisi geçirecek hastaların postoperatif ağrı yönetiminde bilateral endoskopik uygulanacak sfenopalatin gangliyon sinir bloğunun (SPGB) etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışma etik kurul ve hasta onamı alındıktan sonra Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde Haziran 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında 50 hastanın katılımıyla yapıldı. Her hasta anestezi ve cerrahi sırasında uygulanacak prosedürler hakkında bilgilendirilerek işlem öncesi imzalı bilgilendirilmiş onam alındı. Anestezi indüksiyonu sonrası Hastalar 2 gruba ayrılarak ek analjezi olarak bir gruba SPGB uygulandı (SPGB Grubu), diğer gruba uygulanmayarak kontrol grubu (K Grubu) olarak kaydedildi. Hastalara aynı Kulak Burun Boğaz (KBB) cerrahi ekibi tarafından septoplasti yapıldı. Tüm hastalara operasyon bitimine 30 dk kala postoperatif standart ağrı tedavisi yapılarak IV PCA takıldı. Demografik veriler, belirlenen ölçüm zamanlarında perioperatif hemodinamik parametreler, postoperatif VAS, komplikasyonlar ve toplam kullanılan opioid dozu kaydedildi. Bulgular: Demografik ve klinik parametrelerde (yaş, cinsiyet, ASA, VKİ, operasyon süresi) anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05). SPGB grubunda toplam opioid dozu K grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0.05). Hemodinamik parametrelerde (KTA, SpO2, OAB, EtCO2, BİS) ve komplikasyon görülme oranında her iki grup arasında anlamlı bir farlılık bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Postoperatif analjezi amaçlı preemptif olarak uyguladığımız SPGB'nin septoplasti operasyonlarında perioperatif hemodinamik parametreleri bozmadığı, komplikasyon oranında artışa neden olmadığı, postoperatif erken dönemde VAS değerlerini düşürdüğü ve 24 saatlik opioid tüketimini azalttığını saptadık. Bu operasyonlarda güvenli olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effectiveness of bilateral endoscopic sphenopalatine ganglion block (SPGB) in postoperative pain management for patients undergoing septoplasty. Material and Method: This randomised controlled study was conducted in the operating room of Ümraniye Training and Research Hospital between June 2024 and November 2024 with the participation of 50 patients after obtaining ethics committee and patient consent. Each patient was informed about the procedures to be performed during anaesthesia and surgery and signed informed consent was obtained before the procedure. After induction of anaesthesia, the patients were divided into 2 groups and SPGB was administered to one group as additional analgesia (SPGB Group), the other group was not administered and recorded as the control group (K Group). The patients underwent septoplasty by the same Otorhinolaryngology (ENT) surgical team. All patients received postoperative standard pain treatment 30 minutes before the end of the operation and IV PCA was inserted. Demographic data, perioperative haemodynamic parameters, postoperative VAS, complications and total opioid dose used were recorded. Results: No significant difference was found in demographic and clinical parameters (age, gender, ASA, BMI, duration of operation) (p>0.05). Total opioid dose was significantly lower in the SPGB group compared to the K group (p0.05). No significant difference was found in haemodynamic parameters (HR, SpO2, MAP, EtCO2, BIS) and complication rate between both groups (p>0.05). Conclusion: We found that SPGB, which we applied preemptively for postoperative analgesia, did not disrupt perioperative haemodynamic parameters, did not cause an increase in complication rate, decreased VAS values in the early postoperative period and decreased 24-hour opioid consumption in septoplasty operations. We think that it can be used safely in these operations.