Septoplasti ve septorinoplastide cam iyonomer sementin kullanımı
Use of glass ionomer cement in septoplasty and septorhinoplasty
  1. Tez No: 507553
  2. Yazar: FATMA ÜNAL TUNÇKAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ KAAN BERİAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç:Bu çalışmada septoplasti ya da seprorinoplasti operasyonlarında, tip desteğinin sağlanması ve kolumellar retraksiyonun engellenmesi amacıyla septum kaudal ucunun nazal spinaya sabitlenmesinde ve spreader greft uygulamalarında cam iyonomer sementin kullanılabilirliği, etkinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç-Yöntem: Ocak 2015 ve Haziran 2015 tarihleri arasında opere edilen 48 hasta çalışmaya dahil edildi (24 kontrol ve 24 hasta grubu; yaş aralıkları 19-56 yaş). Hastalarda kaudal septum deviasyonu mevcut idi. Çalışma grubundaki hastalara cam iyonomer sement uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara cam iyonomer sement uygulanmayıp klasik tekniklerle opere edildi. Hastalara ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 3. aylarda, NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) skalası ve nazal endoskopik muayene yapıldı. Ayrıca Ocak 2018- Mart 2018 tarihleri arasında opere edilen 20 hastaya spreader greft uygulanırken, dikiş yöntemi yerine yapıştırma ve stabilizasyon amaçlı cam iyonomer sement kullanıldı. Cam iyonomer sement uygulanan bölge; deviasyonun durumu, enfeksiyon, ülserasyon, yabancı cisim reaksiyonu ve ekstraksiyon açısından değerlendirildi. Çalışmaya etik kurul onamı alındıktan sonra başlandı. Bulgular: İki grupta, tüm periyodlardaki NOSE skalası skorları arasında anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the applicability, efficacy and stability of glass ionomer cement in order to provide tip support and to prevent columellar retraction by fixing the septum caudal end to the nasal spin or spreader graft applications in septoplasty or septorhinoplasty operations. Material – Methods: Forty-eight patients operated between January and June 2015 were included in this study (both 24 in controls and study groups; ages from 19 to 56 years). Patients had caudal septum deviation. Glass ionomer cement was used in study group. Suturation technique without glass ionomer cement was done in control groups. `Nasal Obstruction Symptom Evaluation` (NOSE) scale and nasal endoscopic examination was performed preoperatively, 1 month and 3 months postoperatively. In addition, while spreader grafts were applied to 20 patients operated between January and March 2018 , glass ionomer cements were used instead of suturing method for adhesion and stabilization. Deviation status, any infection, ulceration, foreign body reaction and extrusion in the glass ionomer cements area were evaluated. Study was started after taking ethical board consent. Results: NOSE scale scores showed no significant difference between 2 groups in the same time period.