Post mortem periyotta C- Reaktif Protein (CRP) düzeyinin ölüm zamanıı ve ölüm nedenii ile ilişkisi
C-reactive protein levels in postmortem period and relationship between cause of death and death time
  1. Tez No: 272119
  2. Yazar: ALİ VOLAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. COŞKUN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
C-reaktif protein, serumda birçok farklı türdeki inflamasyona bağlı uyaranlara karşı cevap olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tip proteinler en çok bakteriyel enfeksiyon ile, miyokardiyal enfaktüs veya pulmoner embolide olduğu gibi dokuda iskemik hasarı ile, malin neoplaziler ile, özellikle fiziksel veya travmatik hasarlar; kemik fraktürleri, cerrahi müdahale, yanıklar, ve birçok enflamatuvar klinik şartlarla ilişkilidir. Klinik tıpta, laboratuvar incelemelerinin adli bilimler alanındaki uygulamaları uzun bir süredir başarı ile yürütülmektedir. CRP'nin adli alandaki önemi ve varlığı birçok yazar tarafından öne sürülmüştür. Bu çalışmada; çeşitli ölüm nedenleri ile sonuçlanan otopsi vakalarında hayatta kalma sürelerinin de özel bir referans olarak alındığı, travmatik nedenli ölümler göz önüne alınarak serum CRP konsantrasyonları ve bunların adli tanıda uygulanabilirliği çalışılmıştır.Olgular İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndaki rutin otopsilerden seçilmiştir. Örnekler tam anlamıyla postmortem intervalleri bilinen 104 olgudan elde edilmiştir. Kan örnekleri femoral venden toplanmıştır. Çünkü femoral ven oldukça korunumlu bir bölgede olduğu için tercih edilmiştir. Serum CRP konsantrasyonları, Cobas Integra 400 Analizörü ile değerlendirilmiş ve bulgular hasta kayıtları, ölümün meydana geldiği olay yeri, otopsi, tamamlayıcı toksikolojik ve histolojik çalışmalar ve muhtemel miyokardiyal hasarın şiddeti ve ölüm nedeni dikkate alınarak desteklenmiştir. Bütün olgularda Serum CRP konsantrasyonları 0.01mg/l ile 477.16 mg/l arasında (4.73 mg/l,ortalama ile) değişmektedir.
Özet (Çeviri)
C-reactive protein appears in the serum in association with many different types of inflammation and in response to a variety of stimuli. Most commonly, these are related to bacterial infection; ischemic injury to tissue, as in myocardial infarction or pulmonary embolism; malignant neoplasms, particularly when associated with tissue necrosis; physical or traumatic injury, such as bone fracture, surgery, or burns; and many inflammatory clinical conditions. Forensic application of laboratory examinations established in clinical medicine has been successful in many instances. The possibility of CRP in forensic application was originally proposed by outstanding authors. In the current study, The serum CRP concentration were investigated in forensic autopsy cases of various causes of death, with special reference to the survival time and cause of death in traumatic death, and discussed the possibility of its application in forensic diagnosis.Cases selected from routine necropsies performed in the Council of Forensic Medicine, Istanbul. Samples were obtained from 104 deceased, where exact postmortem interval was known. Serum CRP concentration was assayed by using Cobra Integra 400 Analyser. Blood samples were collected from femoral vein. Femoral vein was chosen because it is found in a highly protected internal location. The findings were elucidated according to patient records, scene of death, autopsy and complementary toxicological and histological studies, depending on the probable intensity of myocardial damage and cause of death. Serum CRP concentration of the total cases ranged from 0.01 to 477.16 mg/l (median, 4.73 mg/l).