The effect of melatonin and vitamin e (alpha-tocopherol acetate) via regulating mRNA expression on protection from oxidative stress in awassi lambs fed with high and normal energy diet
Yüksek ve normal enerjili rasyonlarla beslenen ivesi kuzularında mRNA ekspresyonunu düzenleyen melatonin ve vitamin e (alfa-tokoferol asetat)'nin oksidatif stresten korunma üzerine etkisi
  1. Tez No: 803655
  2. Yazar: KANYAW ISMAIL MAHMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARADAŞ, DR. FAWZİ ADİL ISSA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, melatonin implant ve vitamin E ilave edilmiş normal ve yüksek enerjili rasyonlar ile beslenen kuzuların performansı, karkas özellikleri, karaciğerin antioksidan enzim durumu, depolama sırasında kas MDA ve Vitmin E miktarı, ve kan parametreleri, antioksidan enzim ile karaciğer dokusunda gen ekspresyonu (GPX-3, SOD-1 ve 1L-6) üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmada 10 farklı deneme grubu oluşturulmuştur. 1. Deneme grubu, Normal enerji yemi (NED), NED ile beslenen ancak 18 mg, 36 mg melantonin/kuzu implant edilen grubu ile NED yemine 200 ve 400 mg/kuzu/gün Vitamin E (VE) grupları, aynı şekilde, yüksek enerjili yem (HED) ile beslenen 18-36 mg/kuzu implant edilmiş grubu ile HED yemine 200-400 mg/lamb/gün VE ilave edilmiş yem grupları oluşturulmuştur. 50 kuzu deneme gruplarına her birinde 5 hayvan olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Deneme 60 günlük bir periyotta tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to assess the impact of melatonin implants and vitamin E supplementation on fattening performance, meat quality traits, oxidative stress, antioxidant enzyme concentration and gene expression (GPX-3, SOD-1 ve 1L-6) of Awassi male lambs fed by a Normal Energy Diet (NED) and High Energy Diet (HED). Ten experiment treatments were planned as two main level of energy (NED, HED) and two levels of melatonin (18, 36 mg/lamb) implanted to (NED and HED fed lambs), and two levels of Vitamin E (VE) (200 and 400 mg/lamb/day) supplemented to (NED and HED). Fifty lambs were randomly divided to each treatment and 5 animals in each. All animals were slaughtered at the end of the 60 days of fattening period.