Alkol kullanımı ve intihar olasılığının stresle başedebilme yöntemleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the coping strategies relating to alcohol use and suicide probability
- Tez No: 272120
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Alkol kullanımı ve intihar üzerine yapılan çalışmalar birbirine sıklıkla eşlik eden iki durum için de stresli yaşam olaylarının etkisini ortaya koymaktadır. İnsanların içme davranışları ile içme nedenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda başa çıkma nedeniyle içmenin riskli alkol kullanımına etkisini ortaya çıkmaktadır. Stres insan yaşamının kaçınılmaz bir parçası olduğundan başa çıkma tarzları çok önemlidir. Uygun başa çıkma yöntemlerinin kullanımı psikolojik ve fizyolojik olarak sağlıklı kalabilmenin önemli bir parçasıdır. Strese neden olan olaylar karşısında kişilerin uygun başa çıkma yöntemlerini kullanamamaları intihar düşüncelerinde ve alkol kullanımında önemli bir risk faktörüdür.Bu çalışmada riskli alkol kullanımı, intihar olasılığı ve stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla; normal popülasyondan 402 katılımcıya Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanıma Testi (AKBTT), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), İçme Nedenleri Anketi (DMQ-R) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) uygulanmıştır.Çalışmada öncelikle alkol kullanımı, içme nedenleri, intihar olasılığı ve stresle başa çıkma tarzlarının; demografik değişkenler ile ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra alkol kullanımı düzeyi ile içme nedenleri, intihar olasılığı, stresle başa çıkma tarzları; alkol kullanım düzeylerine göre içme nedenleri ve stresle başa çıkma tarzları ve en son olarak çalışmanın ana amacı doğrultusunda alkol kullanım risk düzeyine göre intihar olasılığı ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki araştırılmıştır.Sonuç olarak, alkol kullanımı risk düzeyi arttıkça intihar olasılığının arttığı, alkol kullanım risk düzeyi yüksek olduğunda, başa çıkma nedeniyle içme arttıkça intihar olasılığının arttığını ve alkol kullanım yüksek risk düzeyi çaresiz yaklaşım arttıkça, güvenli ve iyimser yaklaşımların kullanımı azaldıkça intihar olasılığının arttığı görülmüştür. Bu bulgular literatür bulguları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies are revealed that stressful live events exist in both alcohol use and suicidal behaviors which are usually comorbid. Researches on alcohol consumption patterns and drinking motives show that drinking to cope has an effect on risky drinking behaviors. As a result of the fact that stressful events are inevitable parts of life, coping strategies are very important. Using adaptive coping strategies is significant in remaining psychologically and physiologically healthy. Therefore, inability to adopt adaptive coping strategies in response to stressful events is a leading factor in suicidal thoughts and risky alcohol consumption.In order to investigate the relationship between alcohol consumption and suicide probability, and the relationship between suicide probability and coping strategies according to the alcohol consumption levels; Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Suicide Probability Scale (SPS), Drinking Motives Questionairre (DMQ-R) and Ways of Coping Inventory (WOC) were administered to 402 participants from normal population.It was first examined the relationship between demographical variables and alcohol consumption, drinking motives, suicide probability and ways of coping. Afterwards, the relationship between alcohol consumption levels and drinking motives; alcohol consumption and suicide probability; alcohol consumption and ways of coping; the relationship between drinking motives and ways of coping in accordance with alcohol consumption levels and finally concerning the main purpose of the study in accordance with the alcohol consumption levels, relationship between suicide probability and ways of coping were analyzed.After the analyses performed, firstly, it was observed that there is a positive correlation between alcohol consumption and suicide probability. Moreover, when the level of alcohol consumption is risky, there is a positive correlation between coping motive and suicide probability and hopeless style is positively, confident and optimistic styles are negatively correlated with suicide probability. The results were discussed within the findings in the literature.