İmplant materyallerinin yakin toksik etkileri ve adli boyutu
The toxic effects of implant materials and its relation with forensic science
  1. Tez No: 272129
  2. Yazar: MUSA KAZIM BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Metaller dokular ile temasta oldugunda korozyon meydana gelebilir. Korozyon metallerden iyon salınımı olmasına neden olur. Bu iyonlar yabancı cisim reaksiyonunu aktive edebilir. Parsiyel ve total dissizligin tedavisinde dental implantların kullanılması modern dis hekimliginde basarılı bir tedavi yöntemi haline gelmistir. Dental implantlar ve parçaları genellikle titanyumdan üretilmektedir. Bu çalısmanın amacı dental implantlar ile temasta olan diseti dokularında titanyum iyonlarının varlıgını lazer ablasyon indüktif plazma kütle spektrometresi ile degerlendirmektir. 20 adet çift asamalı dental implant çalısmaya dahil edilmistir. Osteotomi ve implant uygulamaları üretici firmaların önerdigi cerrahi protokol ile yapılmıstır. _mplantlar 3 ay sonra (ikinci asama cerrahi) görünür hale getirilmistir ve diseti biyopsileri alınmıstır. Biyopsiler - 18°de saklanmıstır. Biyopsiler lazer ablasyon indüktif plazma kütle spektrometresi ile analiz edilmistir. Tüm örneklerde farlı kütlelerde metal parçacıkları saptanmıstır. Lazer ablasyon indüktif plazma kütle spektrometresi metodu dental implantlar ile temasta olan disetindeki iyonların saptanmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Corrosion may occur when metals are contact with tissues. Corrosion cause to release of ions from metals. These ions can activate foreign body reactions. The use of dental implants in the treatment of partial and complete edentulims has become successful treatment modality in modern dentistry. Dental implants and components are generally fabricated from titanium. The objective of this study was to determine titanium ions in tissues close to dental implant by using laser ablation inductively coupled plasma mass spectrometry. The study group comprised 20 two-staged dental implants. Osteotomy and implant installation were performed according to the manufacturer?s surgical protocol. The implants were exposed (second stage surgery) after 3 months and gingival biopsies were collected each site. The biopsies were stored up at -18°. The biopsies were analyzed laser ablation inductively coupled plasma mass spectrometry. Metal particles were observed in all gingival samples in different mass. Laser ablation inductively coupled plasma mass spectrometry method offers to analyze ions releasedfrom titanium metal contact with gingiva.