Tek taraflı akciğer kontüzyonu oluşturulan ratlarda hiperbarik oksijen tedavisinin etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on unilateral lung contusion in rats
- Tez No: 272154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT IŞITMANGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pulmonar kontüzyon (PK) etkin medikasyon seçenekleri, gelişmiş yoğun bakım ve solunum destek imkanlarına rağmen halen yüksek mortalite ve morbidite oranı ile seyreden ve künt travmalara çoğunlukla eşlik eden klinik bir antitedir. Bu çalışmamızda, daha önce pek çok alanda faydalı olduğu ispatlanmış olan hiperbarik oksijenin (HBO) PK'daki etkinliğini ve tek taraflı akciğer kontüzyon modeli ile oluşturulan PK'da HBO'un hangi patofizyolojik mekanizmalar üzerine etkisi olduğu araştırıldı.Çalışma için 49 adet rat kullanıldı. 7 adet rat kontrol grubu olarak seçildi. Kırkiki adet rata tek taraflı akciğer kontüzyonu oluşturuldu ve ratlar kontüzyon grubu (n=21), HBO grubu (n=21) olarak iki ana gruba ayrıldı. Gruplar kendi içinde 3 altgruba (n=7) bölündü. HBO grubunun birinci altgrubu tek doz, ikinci altgrubu iki doz ve son alt grubu üç doz HBO tedavisi aldı. Kontüzyondan 24 saat sonra her iki grubun birinci altgrubu, 48 saat sonra her iki grubun ikinci altgrubu ve 72 saat sonra her iki grubun üçüncü altgrubu sakrifiye edildi. Sağ akciğerden elde edilen dokular makroskobik inceleme, biyokimyasal analiz (MDA, MPO ve TNF-?), histopatolojik inceleme ve apoptozis analizine tabi tutuldu.Kontrol grubuyla kontüzyon grubu karşılaştırıldığında MPO ve TNF-? düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi. Bu parametrelerde HBO tedavisi uygulanan ratlarda ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan azalma tespit edildi. Histopatolojik olarak yapılan inceleme sonucu kontüzyon grubunda alveolar hemoraji, ödem konjesyon, alveolar distrüpsiyon ve lökositik sekestrasyon skorlarında anlamlı artış tespit edildi. HBO tedavisi sonucu bu skorlarda istatiksel olarak anlamsız fakat önemli oranda iyileşme gözlendi. Apoptozis analizinde, kontüzyonun apoptotik hücre indüksiyonuna yol açtığı ve bu etkinin HBO tedavisi ile önemli oranda baskılandığı tespit edildi.PK, akciğer dokusunda ciddi lokal hasarın yanında, indirekt etki ile aktive olan inflamatuar yanıt mekanizmaları ve açığa çıkan serbest oksijen radikalleri (SOR) vasıtası ile doku hasarına neden olmaktadır. Tek doz HBO uygulanan ratların akciğer doku TNF-?, MDA ve MPO düzeyleri ile 2. ve 3. doz HBO tedavisi alan ratlardaki düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememesinin HBO tedavisinin en azından etki bakımından doz ve süre bağımlı olmadığını ortaya koymaktadır. HBO'un apoptotik hücre ölümünü azalttığına inanmakla birlikte, bu etkiyi gözlemlemek için daha uzun süreçlerde gözlem yapılmasının faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pulmonary contusion (PC) is a clinical entity frequently associated with blunt traumas and is still associated with higher morbidity and mortality rates despite effective medical options, advanced intensive care and ventilatory support. In this study, the effects of hyperbaric oxygen (HBO) -which was previously shown to have positive effects on different issues- on PC and the pathophysiological mechanisms of HBO which act on unilateral PC.A total of 49 rats were enrolled to the study. Seven rats were used as control. Unilateral PC was induced in 42 rats and the rats were enrolled in two main groups as contusion (n: 21) and HBO groups (n: 21). Each groups were divided into 3 subgroups (n: 7). The first HBO subgroup was administered a single dose of HBO, the second HBO subgroup two seperate doses of HBO and the third HBO subgroup was administered a total of three doses of HBO therapy. The first subgroups of each main group was sacrified twenty-four hours after the contusion, the second subgroups were after 48 hours and the third subgroups were sacrified 72 hours after the contusion. Samples obtained from the right lungs were considered for macroscopic examination, biochemical analysis (MDA, MPO and TNF-?), histopathological study and apoptosis analysis.When a comparison was made between the control and the contusion groups, a statistically siginificant increase was observed in the contused rat lung tissue. In the HBO treated group, these parameters were decreased, however the decrease was not statistically significant. Histopathological examination revealed significant increases in alveolar hemorrhage, edema/congestion, alveolar distruption and leukocytic sequestration scores. HBO treatment resulted in a slight improvement in these scores in a statistically insignificant manner. Apoptosis anlysis showed that, contusion resulted in an apoptotic cell induction and this effect was significantly inhibited with HBO treatment.Pulmoner contusion results in a serious local injury as well as activated inflamatory consequences and tissue injury via free radical species as indirect effects. Observing insigificance in the comparison of TNF-?, MDA and MPO between the groups of single dose of HBO and 2. or 3. doses of HBO tratment suggested that its effect was at least independent from dosage and the timing. Given the fact that we believe HBO treatment diminishes apoptotic cell death, further long-termed observations should be carried out to assess the exact mechanisms of HBO.