Kolon anastomozu yapılmış sıçanlarda non-steroid antiinflamatuar ilaçların anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of non-steroid anti-inflammatory drugs on the healing of colonic anastomoses in rats
- Tez No: 272155
- Danışmanlar: PROF. DR. M.LEVHİ AKIN, YRD. DOÇ. DR. İLKER SÜCÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kolon Anastomozu Uygulanmış Sıçanlarda Non-Steroid Antiinflamatuar İlaçların Kolon Anastomozu İyileşmesi Üzerine EtkileriKolorektal cerrahi prosedürlerden sonra anastomoz ayrılması ve kaçak, yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip ciddi komplikasyondur. Anastomoz iyileşmesine etki eden faktörlerin incelendiği birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada postoperatif dönemde sıklıkla kullanılan üç non-steroid antiinflamatuar ajanın (tenoksikam, metamizol ve diklofenak sodyum) kolon anastomozu iyileşmesi üzerine olan etkilerini incelemeyi amaçladık.Sprague-Dawley cinsi 48 sıçan randomize olarak 4 gruba bölündü: Tenoksikam verilen grup (n=12), metamizol verilen grup (n=12), diklofenak sodyum verilen grup (n=12) ve % 0.9 NaCL verilen kontrol grubu (n=12). Ajanlar her gruptaki sıçanların yarısına üç gün boyunca, diğer yarısına yedi gün boyunca verildi. Gruplara laparotomi yapılarak standart teknikle kolon anastomozu yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Non-steroid Anti-inflammatory Drugs on Healing of Colonic Anastomoses in Rats.Dehiscence and leakage of anastomosis after colorectal anastomoses continue to be a serious complication with high morbidity and mortality rates. There are many studies that investigate the factors effecting anastomotic healing. We aimed to investigate the effects of three non-steroid antiinflammatory drugs (tenoxicam, metamizol and diclofenac sodium), commonly used at postoperative period, on the healing of colonic anastomoses.Forty-eight Sprague-Dawley rats were randomly divided into four equal groups: % 0.9 NaCL control group (n:12), tenoxicam group (n:12), metamizol group (n:12) and diclofenac sodium group (n:12). Agents were used three days for half of the each group and seven days for the other half of the each group. Colon anastomosis was performed by a standart technique after laparotomy.