Humerus distal uç eklem içi trikolon kırıkları cerrahi tedavisi ve klinik sonuçalrı.
Surgical treatment of distal humeral intra-articular tricolumn fractures and its clinical outcomes.
  1. Tez No: 272153
  2. Yazar: MEHMET HALİS ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN RODOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dirsek eklemi üst ekstremite işlevlerinde en önemli eklemdir. Bu nedenle dirsek ekleminin fonksiyonlarını bozabilecek eklem içi kırıklarının anatomik ve erken eklem hareketine olanak verecek kadar sağlam onarımı tedavide asıl hedeftir.Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Nisan 2002-Şubat 2007 tarihleri arasında humerus distal uç eklem içi trikolon kırığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen 13 hastanın sonuçları değerlendirilmiştir. Hastalarımızın 6'sı erkek 7'si kadındı. En küçüğü 22 ve en büyüğü 78 olmak üzere ortalama yaş 45,31 idi.Kırıkların 11'i düşük enerjili travma ile 2'si yüksek enerjili travma sonucu meydana gelmişti. Kırıkların 8'i sağ 5'i sol ekstremitedeydi. Hastaların kırık tipleri Mehne-Matta sınıflandırma sistemine göre 1 lateral ?, 1 medial ?, 2 Y tipi, 4 alçak T, 5 yüksek T şeklindeydi. Hastaların hepsine cerrahi tedavi uygulandı. Ameliyat sonrasında atel tespit uygulanan hastalara daha sonra rehabilitasyon planlandı.Hastaların klinik sonuçları DASH (Disabilities of Arm, Shoulder and Hand-Kol, Omuz ve Elin Fonksiyon Kaybı) puanlandırma yöntemi ve Mayo dirsek performans puanlandırma tablosuna göre değerlendirildi. Buna göre hastaların en düşük DASH puanı 4,5 en yükseği 59,1 olmak üzere ortalama 25,4 olarak hesaplandı. Mayo sonuçlarıysa 4 hastada orta, 6 hastada iyi, 3 hastadaysa çok iyi olarak değerlendirildi.Çalışma sonucunda, humerus distal uç eklem içi trikolon kırıklarının erken dönemde harekete olanak verecek şekilde anatomik ve sağlam tespitinin en uygun tedavi olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elbow is the most important articulation for the upper extremity functions. For this reason anatomical and stable surgical reconstruction which may allow early range of motion exercises for distal humeral intra-articular fractures is the main goal for this treatment process.In this study the outcomes of 13 patients, who had surgical treatment for distal humeral intra-articular fracture in Orthopedics and Traumatology Department of Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital between April 2002-February 2007 were evaluated. 6 of them were male and 7 of them were female. The youngest was 22 years old, the oldest one was 78 years old and the mean age was 45,31.11 fractures were result of low energy trauma and 2 were result of high energy trauma. 8 of fractures were on the right and 5 of them were on the left. The types of fractures were 1 lateral ?, 1 medial ?, 2 Y shaped, 4 low T and 5 high T according to Mehne-Matta classification system. All the patients went surgical treatment. After surgery extremities were immobilized for a period and then rehabilitation was performed.Clinical outcomes were evaluated according to DASH (Disabilities of Arm, Shoulder and Hand) and Mayo elbow performance scoring systems. The lowest DASH score was 4,5 and the highest was 59,1; the mean value was 25,4. Mayo scores were medium for 4 patients, good for 6 patients, very good for 3 patients.As the result the most appropriate treatment of distal humeral intra-articular tricolumn fracture is surgical anatomical and stable reconstruction that allows early range of motion exercises.