Perkütan transkateter yolla atriyal septal defekt kapatmalarda üç boyutlu ekokardiyografik görüntülemenin yeri
The role of three dimensional echocardiography in percutan transcatheter atrial septal defect closure
- Tez No: 272174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YOKUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yetişkin hastalarda atriyal septal defekt (ASD)'ler cerrahi veya perkutan yolla kapatılabilir. Perkutan yolla kapatma tercih edildiğinde defekt çapı, defektin rim uzunlukları gibi bazı değerlerin bilinmesi gerekmektedir. İki boyutlu transözefageal ekokardiyografi (TEE) bu ölçümler hakkında değerli bilgiler verebilse de uygun görüntü açısı sağlanamadığı durumlarda defekt çapının doğru ölçümü mümkün olamayabilir. Bu durumda üç boyutlu TEE defektin cepheden görüntüsünü sağlayabilmesi ile bu problemin üstesinden gelebilir. Biz bu çalışmamızda ostiyum sekundum ASD'lerde eş zamanlı olarak balonla ölçüm yöntemi kullanmadan iki ve üç boyutlu ekokardiyografik olarak ölçülen defekt çaplarını karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya yirmi (E/K oranı :12/8,mediyan yaş 26) ostiyum sekundum tip ASD'li hasta dahil edildi. İki boyutlu TEE ile elde edilen görüntü düzlemlerinden en geniş defekt çapı ölçüldü. Aynı zamanda 3 boyutlu ekokardiyografi ile defektin cepheden görüntüsü alınarak en geniş defekt çapı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
An atrial septal defect (ASD) detected in an adult patient can be closed surgically or percutaneously when indicated. However, percutaneous closure needs some additional information such as defect size and rim length. Two dimensional transesophageal echocardiography (TEE) may provide valuable information about these parameters. However, correct alignment, and hence, correct defect size measurements may not be possible in all cases. Three dimensional TEE may overcome this limitation by providing en face view of the defect. We aimed to compare 2 dimensional and 3 dimensional measured ostium secundum ASD defect sizes without concomitant balloon sizing in this study. Twenty patients (M/F ratio:12/8, median age:26 years) with ostium secundum type ASD were included. 2 dimensional TEE guided defect size was measured as largest diameter detected in any plane. We also used en face view of atrial septal defect from full volume dataset for 3 dimensional defect size measurement.