Sekundum tip atriyal septal defektin, oklüder cihazı ile perkütan kapatılmasının sağ kalp fonksiyonlarına olan etkisinin ekokardiyografik değerlendirilmesi
Echocardiographic evalution of right ventricular functions after percutaneous secundum type atrial septal defect closure
  1. Tez No: 652253
  2. Yazar: SİNEM DENİZ ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sekundum Tip Atriyal Septal Defektin, Oklüder Cihazıyla Perkütan Kapatılmasının Sağ Kalp Fonksiyonlarına Olan Etkisinin Ekokardiyografik Değerlendirilmesi: Amaç: Sekundum tip atriyal septal defekt (ASD), en sık görülen konjenital kalp hastalıklarındandır. Açık kalp cerrahisi, ASD kapatılmasında klasik ve güvenilir bir yöntem olarak kabul edilse de, günümüzde transkateter perkütan oklüzyon teknikleri giderek artan oranlarda ve başarı ile kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, sekundum tip atriyal septal defekti olan hastalarda, sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarının, sağ atriyal ve sağ ventriküler deformasyonun; sağlıklı bireylerle karşılaştırılması, hastaların atriyal septal defektinin, amplatzer septal oklüder cihazı ile perkütan kapatılması öncesi ve sonrası takiplerde sağ kalp fonksiyonlarının etkilenip etkilenmediğinin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, kliniğimize Şubat 2011 ile Haziran 2011 tarihleri arasında sekundum tip atriyal septal defekt nedeniyle başvuran ve defekti, amplatzer septal oklüder ile kapatılmaya uygun olan 20 hasta alındı. Kontrol grubu olarak yaş uyumlu sağlıklı 20 birey seçildi. Tüm hastalara işlem öncesi, işlem sonrası 24.saatte ve 1.ayda VİVİD 7 cihazıyla transtorasik ekokardiyografi incelemesi yapıldı. Analizler, Echo Pac 8 cihazında yapıldı. Sağ atriyum ve sağ ventrikül sistol sonu ve diyastol sonu çapları ölçüldü. Güncel kılavuzlarda önerilen sağ ventrikül sistolik fonksiyonları belirteçleri olan; TAPSE, FAC, RV MPI, RV EF (Teızcholz ile) değerleri hesaplandı. Sağ ventrikül deformasyonu apikal dört boşluk görüntüden değerlendirildi. Sağ ventrikül global uzun eksen pik sistolik strain ve strain rate değerleri speckle tracking yöntemiyle ölçüldü. Sağ atriyal deformasyonu değerlendirmek için sağ atriyum lateral duvar mid segmentin speckle tracking yöntemiyle pik sistolik uzun eksen strain ve strain rate değerleri, sağ atriyum rezervuar fazının göstergesi olarak ölçüldü. Bulgular: Kontrol grubuyla kıyaslandığında, sağ atriyum ve sağ ventrikül çapları (RA, RVDSÇ, RVSSÇ), sağ ventrikül sistolik fonksiyon göstergeleri (TAPSE, RV EF), PABs ve sağ atriyum- sağ ventrikül strain ve strain rate (SR) değerleri ASD grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptandı. RV sistolik belirteçlerinden olan FAC değerinde kontrol grubu ile ASD grubu arasında istatiksel anlamlı fark izlenmedi. Sağ ventrikül fonksiyonları, sağ ventrikül global uzun eksen pik sistolik strain-SR ve sağ atriyumun rezervuar fazdaki pik sistolik strain-SR değerleri perkütan kapama işlemi öncesine göre, ASD kapama sonrası 24.saatte anlamlı olarak daha düşük saptandı. MPI, kontrol grubuna kıyasla ASD hastalarında daha düşük izlenirken, işlem sonrası 24.saatte, işlem öncesine göre istatiksel olarak anlamlı şekilde arttı. RVDSÇ, RVSSÇ, RA çap, TAPSE, FAC, sağ ventrikül SR, sağ atriyum strain- SR değerleri işlem öncesine göre işlem sonrası 1. ayda anlamlı olarak düşük izlenirken, sağ ventrikül strain, RV EF ve MPI değerlerinde işlem öncesine göre, işlem sonrası 1.ayda anlamlı değişiklik olmadı. Hem sağ atriyum hem sağ ventrikül strain değerleri, ASD hastalarındaki şant oranı (Qp/Qs) ile anlamlı derecede korele bulundu. (Sırasıyla R:0.55; p:0.01 ve R:0.52; p:0.02) Sonuç: ASD'li hastalarda sağ kalp boşluklarındaki kronik volüm yüklenmesine bağlı olarak sağ ventrikül sistolik fonksiyonları, sağ atriyum ve sağ ventrikül deformasyon değerleri normal populasyona göre artmıştır. Sağ atriyum ve sağ ventrikül strainindeki bu artış şant derecesiyle anlamlı korelasyon göstermektedir. ASD'nin perkütan yolla kapatılması sonrası 24. saat ve 1. ayda, işlem öncesine göre, bu değerlerde azalma izlenmektedir. Bu durum, RV sistolik fonksiyonları ve RA-RV deformasyonlarının yük bağımlı olduğunu düşündürmekte, ASD'nin amplatzer septal oklüder ile kapatılması sonucu, sağ kalp boşluklarındaki kronik volüm yükünün azalmasıyla, RA-RV'de geometrik ve deformasyonel değişikliklerin 24 saat içinde başladığını ve 1.ayda da yeniden şekillenmenin devam ettiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Abstract BACKGROUND: Quantitative assessment of the right ventricular (RV) function in atrial septal defect (ASD) patients before and after closure remains difficult. The aim of this study was to assess the regional RV function in ASD patients, to evaluate the extent and time course of RV remodeling following ASD closure METHODS: Twenty patients with ASD and 20 age-matched controls were included. All underwent standard echocardiography RV and RA diameter, TAPSE, RV MPI, RVEF FAC and RV and RA lateral longutidunal two-dimensional strain (S) and strain rate (SR) imaging by speckle tracking before, and 24 hours and 1 month after the defect closure. RESULTS: Right ventricular S and. SR, RV diameters, TAPSE, RV EF, PABs, was higher in ASD patients when compared with controls. There was no difference in FAC between ASD patients and controls. RV S and SR, decreased in 24 hours after the procedure. RV end diastolic diameter RV end sistolic diameter, TAPSE FAC RV SR RA S -SR decreased in 1 month after the closure. There was no differences in RV S, RV EF and MPI between before closure and 1 month after closure. RV and RA S showed strong correlations with Qp/Qs CONCLUSIONS: Chronic volume overload in ASD patients causes alterations in RV deformation. Percutaneous closure results in rapid remodeling and normalization of RV deformation. The major geometrical and deformational changes are started in 24 hours and remodelling is continued at 1 month follow up