Glomerular filtrasyon hızı ve plazma Asimetrik Dimetilarginin düzeyi ile koroner kollateral dolaşım gelişimi arasındaki ilişki
The relationship between glomerular filtration rate and plasma Asymmetric Dimethylarginine (ADMA) level and development of coronary collateral circulation
- Tez No: 272173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA İYİSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İleri derece koroner darlığa bir yanıt olarak meydana gelen KKD gelişimi açısından aynı derecede KAH'a sahip bireyler arasında büyük farklılıklar vardır ve hangi faktörlerin bu farklılığa yol açtığı tam olarak ortaya konamamıştır. Biz bu çalışmamızda, GFH ve plazma ADMA düzeyi ile KKD gelişimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak istedik.GFH < 60 ml/dk olanlara göre GFH > 60 ml/dk olanlarda iyi kollateral gelişimi daha fazla oranda saptanmıştır (% 41.4'e karşı %68.6, p=0.032).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Glomerular Filtration Rate and Plasma Asymmetric dimethylarginine (ADMA) Level and Development of Coronary Collateral CirculationThere were some differences among patients with same degree coronary artery disease in terms of development of coronary collateral circulation in response to severe coronary artery occlusion, and it has not been known exactly which factors are responsible for this discrepancies. We want to elucidate the relationship between GFR and relatively high plasma ADMA level on the development of coronay collateral.The good coronary collateral development was found frequently in patients with GFR > 60 ml/min than in patients with GFR < 60 ml/min (%68.6 versus % 41.4, p=0.032).