Ailevi akdeniz ateşi hastalığında serum prohepsidin seviyesi
Serum proepcidin levels on familial mediteranean fever
  1. Tez No: 272181
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT DEMİRTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA); tekrarlayan ateş, karın ağrısı, gögüs ağrısı, artrit ve erizipel benzeri deri lezyonu ile karekterize olan otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. AAA hastalığının kesin tanı testi bulunmamaktadır.Hepsidin, karaciğer tarafından sentezlenen ve vücudun demir dengesinin ayarlanmasında görevli bir peptiddir. İnfeksiyon ve inflamasyon hepsidin seviyesini belirgin bir seviyede arttırmakta olup, inflamatuvar sitokinlerden IL-1 ve IL-6 artışı ile hepsidin seviyesinin arttığı belirtilmektedir. AAA hastalığında da atak esnasında sitokinlerin seviyesi artmaktadır. Bu nedenle AAA'li hastalarda serum prohepsidin seviyesinin tanıdaki yerini değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır.Çalışma Eylül 2007-Aralık 2008 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Gastroenteroloji Servisinde yaşları 19 ile 27 arasında değişmekte olan toplam 42 erkek hasta ve 28 sağlıklı erkek üzerinde yapılmıştır. Hastaların hepsi daha önce AAA tanısı almış hastalardı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is a hereditary autosomal recessive disorder, characterized by periodically recurrent fever, abdominal pain, chest pain, arthritis and erysipelas-like skin lesions. There is not any definite testing for the diagnosis of FMF disease.Hepcidin is a peptid synthesized in liver and it regulates the iron metabolism. Infection and inflammation constantly increases the level of hepcidin and with increasing levels of inflammatuary cytokines, interleukin 1 and interleukin 6, hepcidin level also comes to a high degree. Acute manifestations of FMF disease upgrades the inflammatory cytokines. The aim of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of serum prohepcidin level in patients with FMF.The study is performed in GATA Haydarpaşa Training Hospital Gastroenterelogy Department between September 2007 and December 2008. 42 male patients aged between 19 and 27 years, 28 healty male individuals as control group were included in the study. All patients were previously followed up by the diagnosis of FMF.