Üst gastrointestinal sistem kanaması geçiren geriatrik hastaların uzun süreli takipte mortalite ve tekrar kanama açısından incelenmesi
Research on geriatric patients undergoing upper gastrointestinal bleeding in terms of mortality and re-bleeding at the long term follow-up
- Tez No: 655202
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Geriatri, Gastroenterology, Geriatrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üst gastrointestinal sistem kanaması geçiren geriatrik hastalar demografik özellikleri, kan transfüzyon ihtiyaçları, kanamaya neden olan lezyonlar, hastanede yatış süreleri, erken dönem ve uzun süreli takipte mortalite ve tekrar kanama açısından incelendi. Hastalar daha önce GİS kanama geçirmiş olanlar ve geçirmemiş olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Ağustos 2009 – Ağustos 2010 tarihleri arasında, İç Hastalıkları Kliniğinde üst gastrointestinal sistem kanama tanısı almış 70 yaş ve üzeri 81 hasta alındı. Hastalar 1 yıl boyunca takip edildi. Transfüzyon ihtiyacı hemoglobin düzeyi 10 gr/dl üzerinde olacak şekilde belirlendi. İstatistik analiz için yüzde dağılım, kategorik verilerin değerlendirilmesinde Spearman, numerik verilerin değerlendirilmesinde Pearson testi kullanıldı. Demografik ve klinik parametreler hastaların ortalama yaşı 78.07±6.03, kadın /erkek oranı 1.25, ortalama hastanede kalış süresi erkeklerin 7.37±4.38, kadınların 7.08±4.31, ortalama kan transfüzyonu ihtiyacı 2.56±2.11 ünite idi. 25 hastanın anamnezinde daha önce GİS kanama geçirme, 36'sında gastrotoksik ilaç (NSAİİ; aspirin, naproksen, diklofenak, meloksikam ve diğer) kullanım öyküsü vardı. Erken dönem mortalite %5, 1yıllık takip sonu mortalite %27 idi. Endoskopi yapılabilen hastaların 20'sinde antral gastrit, 11'inde duodenal ülser, 22 sinde antral gastrit ve duodenal ülser, 6'sında mide Ca, 1'inde özofagus Ca, 2'sinde özofagus varis, 1' inde mallory weiss yırtığı, 1'inde özofagus hemanjiom, 3'ünde pangastrit ve 3 hastada da normal endoskopik bulgular saptandı. Daha önce GİS kanama geçiren ve geçirmeyen gruplar arasında mortalite açısından anlamlı bir fark yoktu(p>0,05). Bir yıllık takipte daha önce GİS kanama geçirmiş 25 hastanın 10'u (%40), daha önce GİS kanaması geçirmemiş 52 hastadan 8 'i (%15) tekrar GİS kanaması geçirdi. Daha önce GİS kanama geçirmiş olanların 1 yıl içerisinde GİS kanaması geçirme oranı daha yüksek bulundu(p=0.017) Daha önce GİS kanama geçirmiş olmanın 1 yıl içerisinde tekrar GİS kanama geçirme olasılığını artırdığı fakat mortalite üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda geriatrik popülasyonun literatürle karşılaştırıldığında normal yaş grubundaki hastalara göre hastanede yatış süresinin daha uzun olduğu, kanama nedenleri arasında malignitenin önemli bir yer tuttuğu ve bir yıllık mortalite oranının yüksek olduğu görülmüştür. Anahtar Kelime: GİS, Kanama, Yaşlı hasta
Özet (Çeviri)
The demographic characteristics, the need of blood transfusion, the lesions that are causing bleeding, and the duration of hospital stay of the geriatric patients who are undergoing upper gastrointestinal system bleeding were evaluated in terms of mortality at early and long-term follow-up and re-bleeding. Patients were grouped in two as the ones who have suffered gastrointestinal bleeding previously, and those who did not suffer. 82 patients aged 70 and above, who were hospitalized between the dates August 2009 to August 2010 in Internal Medicine Clinic with a diagnosis of upper gastrointestinal bleeding, were enrolled to the study. Patients were followed up for 1 year. The hemoglobin level above 10gr/dl was determined as a criterion for the need of blood transfusion. Statistical analysis was done by using percent of the distribution. Spearman's test was used for the evaluation of categorical data, and Pearson's test was used for the evaluation of numerical data. Demographic and clinical parameters were the average age of patients: 78.07 ± 6.03, Female/Male: 1.25, the duration of hospital stay for males: 7.37±4.38 days, and for females: 7.08±4.31 days, the average need of blood transfusion: 2.56±2.11 units. A history of previous GIS bleeding was in 25 patients' anamnesis, and a history of use of gastric drugs (NSAII, aspirin, naproxen, diclofenac, meloxicam and others) was in 36 patients. The early mortality was 5%, and at the end of one year follow-up the mortality was 27%. Within the patients whom the endoscopy could be performed, antral gastritis for 20 patients, duodenal ulcer for 11 patients, antral gastritis and duodenal ulcer for 22 patients, gastric Ca for 6 patients, esophagus Ca for 1 patient, esophageal varices for 2 patients, mallory weiss tear for 1 patient, esophagus hemangioma for 1 patient, pangastrit for 3 patients, and normal endoscopic findings for 3 patients were diagnosed. There were no significant differences between the groups who had GIS bleeding previously and who did not have in terms of mortality (p>0.05). 10 of 25 patients (40%) who previously had undergone GIS bleeding, 8 of 52 patients (% 15) who previously had not undergone GIS bleeding suffered GIS bleeding again at the one-year follow up. The rate of having GIS bleeding again with in 1 year for the patients who previously underwent GIS bleeding was found higher (p=0.017). Undergoing GIS bleeding previously increases the risk of having GIS bleeding again within 1 year, but had no effect on mortality was seen. At the same time, for the geriatric population according to the normal age group of patients compared with the literature, the duration of hospital stay was longer, the malignancy was very important between the causes of bleeding and the rate of one-year mortality was high. Key Word: Bleeding, GIS, Old Patient