Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kendine zarar verici davranışlarla ilişkisinin değerlendirilmesi: Depresyon grubu ile kontrollü çalışma
Evaluation of the relationship between attention deficit hyperactivity disorder and nonsuicidal self injury: A controlled study with a depression group
  1. Tez No: 870790
  2. Yazar: SEMA ÇAĞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) grubunu, kendine zarar verme davranışı (NSSI) ve duygu düzenleme güçlüklerinin (ED) sık çalışıldığı (öyküde) depresyon tanısı olan kontrol grubu ile karşılaştırarak, DEHB'nin kendine zarar verme davranışını nasıl etkilediğini incelemek amaçlanmıştır. Kapsam: Depresyonda ED'ın NSSI'a zemin hazırladığı bilinmektedir. Son yıllarda DEHB üzerine yapılan çalışmalarda içsel huzursuzluk, ED, aşırı zihinsel gezinme gibi öznel deneyimler öne çıkmıştır. Günümüzde kullanılan tanı sistemlerinde yer almayan bu belirtiler DEHB' de yeterince çalışılmamıştır. DEHB' de ED, NSSI ve intihar riskini artırmaktadır. Gereç ve Yöntem: 45 DEHB tanılı hasta ile 48 (öyküde) depresyon tanılı kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, turgay formu, kendine zarar verme davranışı değerlendirme envanteri, duygu düzenleme güçlüğü ölçeği ve aşırı zihinsel gezinme ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Her iki grupta NSSI ve ED benzerdir. Zihinsel gezinme, DEHB grubunda daha fazladır ve DEHB belirtileri ile güçlü düzeyde ilişkilidir(p< 0,01 r= 0,705). DEHB grubunda kontrollere göre çocuklukta ev kazası, akademik sorunlar yaşama (sınıf tekrarı, disiplin cezası) ve erişkin hayatta da devam eden sorunlar (trafik cezası alma) daha fazladır (p< 0,01). Sonuç: DEHB tanı ve tedavisinde temel belirtilerin yanı sıra emosyonel belirtiler ve kendine zarar verme davranışı ele alınmalıdır. NSSI ile başvuranlarda dürtüsellik ve emosyonel belirtiler altta yatan DEHB tanısını maskeleyebilir. Depresyon, kişilik bozukluğu (borderline, antisosyal) gibi klinik durumların yanında DEHB tanısı da akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the effects of attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) nonsuicidal self injury(NSSI) behaviors by comparing the ADHD group with the control group diagnosed with depression, a condition frequently studied for NSSI behaviors and difficulties in emotional regulation. Subject: It is widely recognized that challenges in managing emotions in individuals with depression establish a basis for engaging in NSSI behaviours. Along with the primary symptoms of inattention and hyperactivityimpulsivity, ADHD is accompanied by a variety of mental health symptoms and impairments, including excessive mind-wandering, restlessness and emotional dysregulation. ADHD-related emotional dysregulation increases the chances of engaging in NSSI and suicide. Materials and Methods: The study included 45 patients who were diagnosed with ADHD and 48 individuals in the control group who were diagnosed with depression. Participants were required to fill out a sociodemographic data form, an adult ADHD scale, the inventory of statements about self-injury (ISAS), the difficulties in emotion regulation scale (DERS), and the mind excessive wandering scale (MEWS). Results: Both groups reported similar NSSI behaviours and challenges in emotional regulation. The presence of MEWS was more common in the ADHD group and highly correlated with ADHD symptoms (p < 0.01, r = 0.705). Compared to the control group, the ADHD group experienced more childhood accidents, academic issues (grade repetition, disciplinary actions), and ongoing adult troubles (traffic violations) (p < 0.01). Conclusion: When diagnosing and treating ADHD, it is crucial to take into account emotional symptoms and NSSI behaviours alongside the primary symptoms. Impulsivity and emotional symptoms can obscure the underlying diagnosis of ADHD in persons who engage in self-harm behaviours. ADHD should be considered alongside clinical conditions such as depression and personality disorders (borderline, antisocial).