Antisosyal kişilik bozukluğunda suç örüntüsüne göre psikososyal özelliklerin incelenmesi
Investigation of psychosocial features in terms of crime patterns in antisocial personality disorder
- Tez No: 44530
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Antisosyal Kişilik Bozukluğu, etiyolojisinde ve klinik seyrinde, biyolojik ve psikososyal farklılıkların bulunduğu, ön planda davranış alanında toplum karşıtı eylemlerin olduğu, ruhsal bir bozukluktur. Çalışmada, antisosyal davranışın şiddetinin bir göstergesi olarak kabul edilen suç öröntülerine göre ağır (n=72) ve hafif (n=69) olarak ayrılmış iki antisosyal grubun psikososyal farklılıklarımn belirlenmesi amaçlanmıştır. Denekler yan yapdandmlmış görüşme formu, MMPI özel alt testleri ve sosyal destek ölçeği ile değerlendirilmiş, verilerin analizi SPSS paket programında Ki-kare ve tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Çocukluk çağından beri devam eden saldırgan davranışların, aile yapısında bozulmaların, aile bireylerinde alkolizmin, antisosyal davranışın ve suç oranının, bozulmuş toplumsal ilişkilerin, erken yaşta alkol ve uyuşturucu madde kullanımının, hafif suç grubu ile karşılaştrrıldığmda ağır suç grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, ağır suçlar işlemiş grubun etiyolojisinde biyolojik faktörlerin ön planda olabileceğini düşündürmüştür. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of psychosocial features in terms of crime patterns in Antisocial Personality Disorder Antisocal Personality Disorder is a psychiatric disorder with antisocial acts preceding on behavior pattern and which has biological and psychosocial differencies in its etiology and clinical course. In the study, it was aimed to determinate the psychosocial differencies of two antisocial groups, which were classified as severe (n=72) and moderate (n=69) in terms of the crime patterns showing the severity of antisocial behavior. The subjects were evaluated with a semi-structured interview form, MMPI special subscales and social support scale. Chi-square and One-Way ANOVA were used in the SPSS package programme for statistical analysis. We found that, agressive features since childhood; familial degeneration; alcoholism, crime rates and antisocial behaviors in family members; viciously social relationships and alcohol-drug addiction at early age, was statistically significant more in the severe group compared with the moderate one. According to these findings, we consider that biological factors would be probable antecedents in etiology of the severely committed group. 68