Mitral kapak replasmanında total leaflet korumanın sol ventrikül fonksiyonu üzerine etkileri
The effects of total leaflet preservation in mitral valve replacement on left ventricular functions
  1. Tez No: 272191
  2. Yazar: MURAT UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mitral kapak cerrahisinde en önemli amaç; ilerleyici sol ventrikül dilatasyonunu önleyerek sol ventrikül sistolik fonksiyonlarını korumaktır. Konvansiyonel mitral kapak replasmanında (MVR) subvalvular apparatus rezeksiyonu ile sol ventrikülde longitudinal aksın bozulduğu; buna karşılık kordal korumalı MVR teknikleri ile sol ventrikül geometrisinin korunarak, ventrikül fonksiyonlarının desteklendiği bildirilmiştir.Kordal korumalı cerrahi tekniğin başlangıç periyodunda sadece posterior leaflet korunmuş, zamanla sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında anterior leafletin öneminin anlaşılması ile günümüzde bileaflet koruma yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bunlara ek olarak kordal koruma esnasında korda gerginliğinin de önemi bildirilmiştir.Çalışmamızda optimum kordal gerginliği oluşturarak sol ventrikül sistolik fonksiyonunlarına önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz modifiye Miki tekniği ile MVR operasyonunun sonuçları incelendi. Konvansiyonel MVR (Grup 1) ve modifiye Miki tekniği ile MVR (Grup 2) uygulanan hastaların kısa ve orta dönem sonuçları karşılaştırıldı.İki grup arasında peroperatif bulgular açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Postoperatif takiplerde ise Grup 2'de sol ventrikül çap ve volümlerindeki azalmanın, EF'deki artışın ve sol ventrikül sistol sonu stresindeki azalmanın daha belirgin olduğu saptandı.MVR sırasında uygun kordal gerilim sağlanarak yapılacak total leaflet koruma, zamanla sol ventrikül sistol sonu stresini azaltarak ventrikül fonksiyonlarına uzun dönemde daha fazla katkı sağlayacaktır. Bu nedenle uygun anatomiye sahip olgularda kordaların optimal gerginlikte olduğu bileaflet koruma tekniğinin rutin olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The most important point in mitral valve surgery is to preserve systolic function of the left ventricle preventing progressive left ventricular dilatation. In conventional mitral valve replacement (MVR), resection of the subvalvular apparatus of the mitral valve leads to deterioration in the longitudinal axis of the left ventricle, whereas chordal sparing procedures preserve left ventricle geometry and systolic functions.In the early period of chordal sparing surgery, only the posterior leaflet has been preserved; however, bileaflet sparing procedures has been widely performed after the awareness of the importance of the anterior leaflet on left ventricular systolic function. In addition, the importance of chordal tension during chordal preservation has also been noted.In this study, the outcome of MVR procedures with modified Miki technique, which improves the left ventricular function allowing optimal chordal tension, has been assessed. The early and mid-term results of conventional MVR (Group 1) and MVR with modified Miki technique (Group 2) are compared.There was no statistically significant difference in perioperative variables between two groups. In the postoperative follow-ups, decrease in the diameter, volume and end-systolic wall stress of the left ventricle, and increase in ejection fraction was more significant in the Group 2.Bileaflet preservation providing optimal chordal tension in MVR procedures decreases the left ventricular end-systolic stress in the postoperative period and improves left ventricular functions. Therefore, we believe that, bileaflet sparing procedure with optimal chordal tension will be useful in patients with suitable mitral anatomy.