Sıçanlarda Rotenon ile oluşturulan Parkinson hastalığı modeli ve pioglitazon ve retinoik asitin etkileri
Rotenone rat model of Parkinson?s disease and the effects of pioglitazone and retinoic acid
- Tez No: 272201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Parkinson hastalığı günümüzde henüz etkili ve radikal bir tedavisi olmayan nörodejeneratif bir hastalıktır. Günümüzde Parkinson hastalığının tedavisi için özellikle nöroprotektif ve nörorejeneratif etkileri olduğu düşünülen ajanlarla yeni tedavi yaklaşımları geliştirilmeye çalışılmaktadır. Parkinson hastalığı hayvan modelleri bu ilaçların geliştirilmesindeki temel basamaklardan biridir. Bu çalışmada rotenon ile sıçanlarda Parkinson hastalığı modelli oluşturularak daha önce farklı modellerde nöroprotektif etkileri gösterilmiş olan pioglitazon ve retinoik asitin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada sıçanlara kronik olarak rotenon verilmesi yöntemiyle model oluşturuldu. Daha sonra oluşan modelde 15 gün süre ile pioglitazon ve retinoik asit tedavileri uygulandı. Model oluştuktan ve tedavi sonrasında modelde oluşan Parkinson hastalığına özgü lokomotor aktivite, hareketsiz kalma süresi, dikilme, adımlama başlama ve adımlama süreleri gibi davranışsal parametreler değerlendirildi. Çalışma sonunda da beyinde dopamin düzeylerinin ölçümü yapıldı. Oluşan modelde davranışsal parametrelerde azalma görüldü. Pioglitazon ve retinoik asit tedavileri sonucunda ise her iki ilaç da birçok parametre üzerinde olumlu etkiler oluşturdu. Rotenon modelinde özellikle striatum ve hipokampus Dopamin düzeyleri anlamlı derecede azalırken, pioglitazon tedavisi sonucu striatumdaki dopamin düzeylerinin arttığı görüldü. Retinoik asit rotenon modelinde çok etkili bulunmazken, pioglitazonun gerek davranışsal parametreler gerekse dopamin düzeyleri üzerine olumlu etkilerinden dolayı klinik ve pre-klinik çalışmalarla desteklenmesiyle PH tedavisinde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson?s disease is a neurodegenerative disease which has no effective and radical treatment yet. Today for treatment of Parkinson?s disease, new thearpies with new agents, which has thought to have neurprotective and neuroregenerative effects are being developed. Animal models of Parkinson?s disease are one of the basic steps for developing these drugs. In this study we generated Parkinson?s disease model using rotenone and tested the effects of pioglitazone and retinioc acid, two agents which has proved to be neuroprotective in different models. Rotenone was chronically administrated to rats to develop model. Then rats treated with pioglitazone and retinoic acid for 15 days. After modelling and at the end of treatment rats were examined for behavioral parkinsonian symptoms like locomotor activity, catalepsy, rearing, stepping initiation and stepping time. At the end of the study brain dopamine levels were measured. In the model behavioral parkinsonian symptoms occured. Both pioglitazone and retinoic acid treatments had beneficial effects on behavioral symptoms. In the developing model dopamine levels of striatum and hippocampus significantly reduced, but treatment with pioglitazone increased the striatum dopamine levels. Retinoic acid was not found so effective on rotenon model of Parkinson?s disease. Pioglitazone which has beneficial effects on both behavioral symptoms and striatal dopamine levels, is thought to be use to treat Parkinson?s disease with further clinical and preclinical studies.